Projekt studia Analog Fabryka Pełna Życia został finalistą międzynarodowego konkursu architektonicznego Architizer A+Awards w kategorii budynków komercyjnych jeszcze niezbudowanych.
Zachęcamy do głosowania, które ma formę otwartą! Głos można oddać jeszcze do 31 lipca!
Chętni, którzy chcą zagłosować powinni wejść na stronę:
https://vote.architizer.com/PublicVoting
zarejestrować się, wybrać kategorię: Unbuilt Commercial i oddać głos!
Jedna z wiodących na świecie amerykańskich stron internetowych poświęconych architekturze i designowi – Architizer.com – od ośmiu lat przeprowadza konkurs, w którym nagrody wręczane są w ponad 90 różnych kategoriach. Celem tego konkursu jest promowanie najlepszych rozwiązań i dokonań w architekturze oraz docenienie jakości i wkładu architektury w nowoczesny rozwój przestrzeni miejskich. Plebiscyt Architizer A+ to wyjątkowe wydarzenie w świecie architektury. Prace oceniane są przez jury składające się z ponad 300 osób – architektów, krytyków czy też ludzi ze świata kultury. Warto zaznaczyć, że wydarzenie gromadzi globalną publiczność, a w głosowaniu ogólnym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy osób.
Przypomnijmy, że projekt biura Analog Piotr Śmierzewski ze Szczecina zwyciężył w ubiegłym roku w międzynarodowym konkursie na ostateczny projekt nowego Centrum Dąbrowy Górniczej. Miasto przeprowadziło go wspólnie z katowickim Oddziałem SARP. W efekcie konkursu otrzymano koncepcję nowego centrum miasta.
Fabryka Pełna Życia to przełomowy projekt w 100-letniej historii Dąbrowy Górniczej, który ma szanse zrewolucjonizować życie w samym centrum miasta. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Ponar-Defum od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma powstać wizytówka i tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej. Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii i przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.
Część hal przemysłowych zostanie wyburzonych, a te najcenniejsze – odrestaurowane, przebudowane i zaadaptowane do nowych funkcji usługowo-handlowych. Istniejąca zabudowa będzie uzupełniona budynkami nowo projektowanymi o funkcjach usługowych i mieszkalnych z komercyjną przestrzenią położoną w parterach budynków. W konsekwencji działań projektowych powstanie przyjazna mieszkańcom, zazieleniona publiczna przestrzeń pomiędzy obiektami z jej kulminacją w postaci tzw. Rynku Fabrycznego. Głównym obiektem tej przestrzeni, ale też całego zespołu, będzie wysoka wieża z tarasem widokowym, który pozwoli na spojrzenie z góry na teren Zagłębia.
W tej chwili trwa postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie dokumentacji dla inwestycji, obejmujące wykonanie dokumentacji projektów budowlanego oraz wykonawczego w oparciu o projekt biura Analog i opracowaną przez to samo biuro szczegółową koncepcję urbanistyczno-architektoniczną priorytetowego obszaru rewitalizacji w Dąbrowie Górniczej.
Źródło: UM Dąbrowa Górnicza