„Spacer przez stulecia. Tajemnice historii Będzina” to zajęcia, które rozpoczęły cykl Środowych Spotkań w Muzeum Zagłębia.
Uczestnicy wczorajszego spaceru historycznego wyruszyli na Wzgórze Zamkowe, aby dowiedzieć się, jak wyglądały początki osadnictwa oraz poznali historię powstania średniowiecznej warowni.
Następnie spacerowicze udali się w kierunku starego miasta, gdzie w cieniu murów średniowiecznego Będzina zapoznali się z najdawniejszymi dziejami miasta. Wędrując ulicami Zawale i Rybną na Plac Kazimierza Wielkiego miłośnicy przeszłości dowiedzieli się, jak zmieniało się życie mieszkańców Będzina w XVI i XVII stuleciu.
Po przekroczeniu mostu na Czarnej Przemszy uczestnicy zajęć udali się do parku przy Pałacu Mieroszewskich, gdzie poznali historię powstania kompleksu pałacowo – parkowego oraz losy rodziny właścicieli. Po krótkim odpoczynku w cieniu starodrzewu badacze tajemnic historii wyruszyli by zwiedzić Podziemia będzińskie.
Przemierzając podziemne korytarze zapoznali się z informacjami na temat budowy obiektu, geologii, społeczności żydowskiej, rozwoju przemysłu w Będzinie i okresu drugiej wojny światowej. Na koniec poznali legendę związaną z gnomem odwiedzającym podziemia.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją. Kolejne zajęcia – już za tydzień!