image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

11 października o godz. 18 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się koncert wieńczący 15. Międzynarodowy Festiwal im. Gorczyckiego. Koncert Totus Tuus poświęcony będzie Janowi Pawłowi II.

Na program koncertu, podsumowującego wydarzenie poświęcone między innymi obchodom 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, złożą się dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonia Vivaldiego oraz Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego i prawykonanie utworu O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego. Bilety na wydarzenie dostępne na stronie bilety.palac.art.pl oraz w kasie PKZ (pl. Woloności 1).

Ave Verum to popularna już w średniowieczu modlitwa, do której muzykę napisał Wolfgang Amadeusz Mozart  w czerwcu 1791 roku, w kilka tygodni po odebraniu mianowania na urząd wicekapelmistrza katedry św. Szczepana w Wiedniu, na krótko przed przystąpieniem do pracy nad Requiem, niecałe pół roku przed swą śmiercią. Ave verum jest głęboko osadzone w katolickiej religijności i duchowości. W tej krótkiej pieśni zawiera się mozartowskie pożegnanie, ale i zarazem powitanie: innej muzyki i innego świata. Laudate Dominum to jedna z najpiękniejszych arii sopranowych w całej muzyce Mozarta, w której po przejmujących frazach solowych, na pierwszy plan wychodzi chór.

Totus Tuus to jeden z najbardziej znanych chóralnych utworów religijnych Henryka Mikołaja Góreckiego – przepiękny, niezwykle wzruszający, z wielokrotnie powtarzanym zaśpiewem Maria, od którego kompozycja wychodzi i którym się kończy. Tekst polskiej poetki Marii Bogusławskiej kompozytor zespolił ze słowami tytułowego motta papieskiego. Po raz pierwszy utwór został zaprezentowany na koncercie odbywającym się w ramach trzeciej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Dzieło, w którym kult maryjny w najpełniejszy sposób splata się z podziwem dla postaci i myśli Jana Pawła II, kompozytor dedykował papieżowi Polakowi.

W programie koncertu znajdzie się także prawykonanie utworu Mikołaja Góreckiego O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową. Na zakończenie publiczność usłyszy wspaniały hymn Antonia Vivaldiego – Gloria RV589 na sopran, mezzosopran, chór i orkiestrę.

Do wykonania tego wyjątkowego programu zostały zaproszone cenione artystki: Bożena Bujnicka – znakomita sopranistka, solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz śpiewająca altem w Chórze Filharmonii Śląskiej Magdalena Pilarczyk. Solistkom towarzyszyć będą znakomite, uznawane na scenie międzynarodowej zespoły Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego: Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej. Całość poprowadzi Maciej Tomasiewicz, asystent Andrzeja Boreyko, Dyrygenta – Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej, a który od przyszłego sezonu będzie pełnił funkcję I Dyrygenta Śląskiej Orkiestry Kameralnej. 

Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart – Ave Verum
Henryk Mikołaj Górecki – Totus Tuus
Wolfgang Amadeusz Mozart – Laudate Dominum KV 339 (5′) na sopran, chór i orkiestrę
Mikołaj Górecki – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową (dzwony ad libitum) – prawykonanie
Antonio Vivaldi – Gloria RV589 na sopran, mezzosopran, chór i orkiestrę

Wykonawcy:
Bożena Bujnicka – sopran
Magdalena Pilarczyk – alt
Maciej Tomasiewicz – dyrygent
Chór Filharmonii Śląskiej
Śląska Orkiestra Kameralna

Patron festiwalu, ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki, to duchowny katolicki, kompozytor i kapelmistrz, żyjący na przełomie XVII i XVIII w. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki barokowej. Festiwalowi jego imienia przyświeca idea promowania muzyki dawnej i współczesnej w najlepszych wykonaniach. Na tegoroczną edycję, której zwieńczeniem będzie koncert finałowy w PKZ, złożyło się piętnaście wydarzeń z znakomitości polskiej sceny muzycznej, które zagościły w miastach regionu.

https://www.youtube.com/embed/YuKAS4QOEyI?feature=oembed

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza