image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Prezydenci, burmistrzowie i urzędnicy podpisali deklarację na rzecz współpracy i wdrażania niezbędnych przekształceń, które wpłyną na rozwój europejskich obszarów metropolitalnych. Jednym z sygnatariuszy dokumentu, który podpisano w czwartek (21 listopada), jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wydarzenie odbyło się podczas 9. szczytu European Metropolitan Authorities w Amsterdamie.

– Metropolia to myślenie i działanie poza granicami pojedynczych gmin, tak osiąga się spójność metropolitalną – mówiła Elisenda Alamany, wiceprzewodnicząca ds. relacji międzynarodowych i metropolii cyfrowej Obszaru Metropolitalnego Barcelony.

– Wiele wyzwań, takich jak mieszkalnictwo, transport, gospodarka zasobami wodnymi czy zarządzanie odpadami, można skuteczniej podejmować w skali metropolitalnej. Wzywamy instytucje europejskie do uznania znaczenia wymiaru metropolitalnego oraz do uwzględnienia go w projektowaniu i wdrażaniu europejskich strategii, polityk i przyznawania finansowania – dodała przedstawicielka Obszaru Metropolitalnego Barcelony, który zainicjował szczyt EMA w 2015 roku.

Z kolei tegoroczny szczyt European Metropolitan Authorities odbył się w Regionie Metropolitalnym Amsterdamu (MRA).

– Z przedstawicielami europejskich regionów metropolitalnych łączą nas liczne wyzwania, szanse i ambicje dotyczące poprawy dobrostanu naszych mieszkańców – zaznaczył Hein Van Der Loo, przewodniczący zgromadzenia ogólnego Regionu Metropolitalnego Amsterdamu i burmistrz Almere.

– Choć wydarzenia za naszymi granicami często wydają się odległe, coraz bardziej wpływają na codzienne życie obywateli. W tym roku, gdy Zaanstad obchodzi 50-lecie swojego istnienia, mamy wyjątkową okazję do nauki z przeszłości i spojrzenia w przyszłość z wizją wspólnego dobra – dodał burmistrz Almere.

Podpisaną w czwartek deklarację zatytułowano „Metropolitalne perspektywy dobrobytu. Równoważenie społeczeństwa, gospodarki i ekologii”. W dokumencie wyszczególniono 10 obszarów współpracy:

  • strategiczna koordynacja z instytucjami UE;
  • przystępne cenowo i zrównoważone budownictwo mieszkaniowe;
  • przyspieszenie transformacji energetycznej;
  • czysty przemysł i zdrowsze środowisko życia;
  • zwiększanie produktywności poprzez innowacje, uczenie się przez całe życie i sprawiedliwość społeczna;
  • zwiększanie skali i priorytetowe traktowanie gospodarki o obiegu zamkniętym;
  • zrównoważona mobilność;
  • bezpieczeństwo żywnościowe i odnowa przyrody;
  • cyfryzacja jako kluczowy czynnik konkurencyjności i włączenia społecznego;
  • woda jako warunek pierwotny jakości życia w mieście.

Pełny dokument: Deklaracja polityczna regionu metropolitalnego – EMA

Fot. RMA

Sieć European Metropolitan Authorities (EMA) od dziewięciu lat jest platformą dialogu politycznego pomiędzy obszarami metropolitalnymi, miastami, instytucjami europejskimi i rządami krajowymi. Obecnie zrzesza 58 metropolii z 21 krajów.

Przedstawiciele EMA spotykają się co roku. Dwa lata temu forum odbyło się w Katowicach, podczas Światowego Szczytu Miejskiego WUF11. W przyszłym roku gospodarzem wydarzenia ponownie będzie Obszar Metropolitalny Barcelony.