Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Gierałtowice

Gierałtowice to gmina wiejska w powiecie gliwickim licząca ponad 11 tysięcy mieszkańców. Sąsiaduje z taki miastami jak Gliwice, Knurów, Mikołów, Ruda Śląska i Zabrze.

Na terenie gminy o powierzchni 40 km kw. znajduje się 8 piekarni, które słyną z wypieków kołocza. To popularne na Górnym Śląsku ciasto jest reklamowane hasłem „Nasz kołocz co niedziela rozaniela”.

Gierałtowice słyną z późnorenesansowego zamku w Chudowie, pochodzącego z XVI wieku. Od 1996 roku na terenie zamku organizowane są liczne plenerowe imprezy kulturalno-oświatowe, które obejmują inscenizacje historyczne, zloty, koncerty i projekcje filmowe. Wizytówką i najstarszym elementem spotkań jest odbywający się w sierpniu Jarmark Średniowieczny.

Z Gierałtowic pochodzi znana na całym Śląsku kroszonkarka Joanna Urbanik, która działa w Kole Gospodyń Wiejskich. Jej kroszonki, czyli ręcznie zdobione wielkanocne jaja, są znane niemal we wszystkich krajach Europy, a zawędrowały nawet za ocean. Joanna Urbanik była wielokrotnie nagradzana w prestiżowym konkursie „Górnośląskie Kroszonki”, który od ponad 30 lat jest organizowany przez bytomskie Muzeum Górnośląskie.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie Gminy Gierałtowice jest Zamek Chudów.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Gierałtowice

Przebudowa ul. Granicznej w Przyszowicach z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych

Przebudowa ul. Granicznej w Przyszowicach z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych. Czeka w wysokości 1 mln zł za realizację tego zadania wójt gminy Gierałtowice Leszek Żogała odebrał z rąk wojewody Jarosława Wieczorka. Uroczystość odbyła się w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. W ramach przedsięwzięcia nastąpi przebudowa…

Gierałtowice

Świadczenia dla uczniów. Kto może ubiegać się o stypendium?

Stypendium szkolne w roku szkolnym 2019/2020. Stypendia szkolne są przyznawane dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Gierałtowice znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności…

Gierałtowice

Informacja w sprawie zbierania biodpadów

Po raz kolejny podczas zbiórki odpadów ulegających biodegradacji na ulicach naszej Gminy pojawiają się nieestetyczne plamy. Są to odcieki pochodzące ze zbieranych odpadów ulegających biodegradacji. Głównym powodem ich powstawania jest umieszczanie w workach świeżo skoszonej trawy, w szczególności zapełnianie ich na wiele dni przed planowanym…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content