image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Wraz z początkiem wiosny do Świerklańca powrócił bocian. Na stronie bocian.swierklaniec.pl można oglądać relację z kamery w bocianim gnieździe. Bocian ze Świerklańca dzięki medialnym doniesieniom zyskał w tym roku ogólnopolską sławę!

Jak twierdzą mieszkańcy Świerklańca, bociany przylatują w okolice obecnego boiska piłkarskiego już od wieku. Kilka lat temu bocianie gniazdo wyniesiono na specjalnie postawiony obok skrzyżowania ulic Stabińskiego i Głównej betonowy słup. W 2018 roku na zlecenie gminy przy bocianim gnieździe zamontowano na wysięgniku kamerę, dzięki której całodobowo dostępny jest obraz z bocianiego gniazda. W zeszłym roku transmisja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy. Do pana bociana dołączyła samica, a owocem ich związku było potomstwo. Dwa małe bociany w facebookowym konkursie zostały nazwane Grażyną i Januszem.

W tym roku bocian w Świerklańcu pojawił się 23 marca i za pomocą internetu znów można śledzić jego życie. Transmisja dostępna jest na stronie bocian.swierklaniec.pl. Tematem świerklanieckiego bociana zainteresowały się telewizje. Relacja pojawiła w Aktualnościach TVP 3 Katowice i w tym samym dniu w ogólnopolskim Teexpressie na TVP1. Bociani celebryta ze Świerklańca podglądany był także przez ekipę TVN w śniadaniowym programie Dzień Dobry TVN.

Źródło: swierklaniec.pl