image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Nawet o ¼ mniej za ciepłą wodę płacą mieszkańcy budynków komunalnych w Rudzie Śląskiej, na których zamontowane zostały solary do podgrzania wody.

Instalacje takie z powodzeniem działają od trzech lat w trzech budynkach wielorodzinnych: przy ul. Jankowskiego 6 i 8 oraz przy ul. Piernikarczyka 4. Kolejną inwestycję w tym zakresie władze miasta planują zrealizować w budynku przy ul. Raciborskiej 10. Natomiast w 4 budynkach komunalnych przy ul. Szczęść Boże do podgrzania wody wykorzystana ma być pompa ciepła. Na początku roku miasto złożyło wnioski o dofinansowanie tych inwestycji ze środków unijnych.

Instalacje solarne w budynkach przy ul. Jankowskiego 6 i 8 w Wirku oraz Piernikarczyka 4 w Bielszowicach zainstalowane zostały w 2015 r. – Inwestycje zdecydowaliśmy się wykonać w tych budynkach wielorodzinnych, które generują największe koszty eksploatacyjne. Ich wytypowanie poprzedzone zostało dokładną analizą, ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na media – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. Łącznie na montaż i uruchomienie tych instalacji miasto wydało blisko 600 tys. zł, z czego blisko 168 tys. zł stanowiła dotacja, a prawie 240 tys. zł pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pierwsze odczuwalne zmniejszenie opłat za ciepłą wodę w tych budynkach można już było zaobserwować w 2016 r., kiedy koszt podgrzania 1 m³ wody był mniejszy od 3 do 7 zł niż rok wcześniej. Ogółem dzięki zamontowanym solarom lokatorzy budynków za ciepłą wodę płacą średnio od 15 do blisko 30 proc. mniej niż przed realizacją inwestycji. Pozwoliło to w większości przypadków na obniżenie pobieranej zaliczki z tytułu podgrzania wody.

Co istotne, pomimo tego, że za koszt podgrzania wody płacą mieszkańcy, to również miastu zależy na tym, żeby te wydatki były jak najmniejsze. – W przypadku budynków komunalnych to miasto płaci faktury za ciepłą wodę czy zużyty prąd. Dopiero za pośrednictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej TBS środki te odzyskujemy od lokatorów – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk. – Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie wpłaty lokatorów wpływają w terminie, a część z nich udaje się wyegzekwować dopiero po dłuższym czasie lub w najgorszym wypadku wcale – dodaje.

Rudzcy samorządowcy nadal chcą stawiać na instalacje solarne, szczególnie tam, gdzie koszty eksploatacji obecnie są wysokie. W pierwszej kolejności taka inwestycja ma być realizowana w budynku przy ul. Raciborskiej 10 w dzielnicy Ruda. Ponadto w czterech budynkach komunalnych przy ul. Szczęść Boże 62 /również w Rudzie/ oprócz instalacji fotowoltaicznej do produkcji prądu ma być zainstalowana pompa ciepła, która wykorzystana zostanie do podgrzania wody. – Staramy się o środki unijne na te zadania. Na początku tego roku złożyliśmy pakiet wniosków, z których część dotyczyła zadań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wśród nich były właśnie wnioski o dofinansowanie inwestycji przy ul. Raciborskiej 10 i Szczęść Boże 62 – precyzuje Michał Pierończyk.

Władze Rudy Śląskiej przywiązują dużą wagę do przedsięwzięć proekologicznych. W ciągu ostatnich czterech lat w budynkach zarządzanych przez miasto zainstalowano już ponad 1000 modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ponad 200 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwala to zaoszczędzić w skali roku ponad 100 tys. zł.

Od 2015 r. instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje na terenie basenu letniego. W 2016 r. roku instalacje fotowoltaiczne powstały dla trzech obiektów sportowych – basenu krytego przy ul. Chryzantem w Rudzie, basenu krytego przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu i hali sportowej w Orzegowie. Dodatkowo instalacje OZE produkujące prąd z energii słonecznej zostały zamontowane na dachu termomodernizowanych placówek oświatowych, a konkretnie Miejskiego Przedszkola nr 43 oraz Szkoły Podstawowej nr 11. Moduły fotowoltaiczne zainstalowane zostały również w ramach termomodernizacji budynku przychodni rejonowej przy ul. Siekiela. Od 2018 r. ponad 130 modułów fotowoltaicznych produkuje ekoprąd z energii słonecznej w dwóch budynkach Urzędu Miasta oraz budynku Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. Kolejne instalacje fotowoltaiczne powstały w 2018 r. w ramach termomodernizacji budynków dwóch placówek oświatowych – Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 16 /budynek dawnego Gimnazjum nr 7/. Ponadto panele fotowoltaiczne zainstalowane zostały na dachu budynku MOPS przy ul. Markowej.

Źródło: UM Ruda Śląska