image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Chorzów zyskał 100 tysięcy nowych mieszkańców. Wszyscy mają żółto-czarne paski i zadomowili się w centrum miasta, przy ul. Sienkiewicza 3. To właśnie na dachu Chorzowskiego Centrum Kultury stanęły 3 ule. Pszczoły będą korzystały z miejskiej zieleni i produkowały miejski miód.

Co ważne, badania Politechniki Śląskiej wykazały, że jest on tak samo zdrowy, jak ten pochodzący ze wsi. Miasto jest wyjątkowym terenem dla pszczół – jest w nim statystycznie cieplej niż na terenach wiejskich. Ponadto w mieście nie używa się tylu pestycydów. Dzięki temu zbiory są bardziej intensywne (pasieki stoją od czerwca, a już pszczoły wyprodukowały 30 kg miodu), a sezon pszczelarski trwa dłużej.

Nowi lokatorzy będą główną atrakcją zajęć w ramach projektu ChCKowa Pasieka Artystyczno-Edukacyjna.  Pierwsze warsztaty z pszczołami (mieszkającymi na dachu Chorzowskiego Centrum Kultury) odbyły się 25 lipca podczas briefingu prasowego. Następne zajęcia 29 lipca oraz 2. i 28. sierpnia. Pasiekami opiekuje się Pasieka Śląskie Miody.

Źródło: www.chorzow.eu.