image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Założyciel Muzeum Chleba i wielki miłośnik Rozbarku, Piotr Mankiewicz, odebrał dziś odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. To odznaczenie przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Mankiewicz na co dzień mieszka w Rozbarku. Od lat robi wszystko, by charakterystyczna dla tej dzielnicy kultura zachowała się w pamięci potomnych. To on w 2012 roku wpadł na pomysł, by w Wielką Sobotę, w kościele św. Jacka na Rozbarku, święcić pokarmy w strojach rozbarskich.

Udało się! Z roku na rok przybywa ludzi, którzy podtrzymują ten obyczaj. Przyjeżdżają nie tylko z Bytomia, ale też z Radzionkowa i Piekar Śląskich. Myli się ten, kto sądzi, że na założenie stroju ludowego decydują się ludzie w sile wieku. Chętnie zakładają go osoby młode, a nawet dzieci. Nic dziwnego. Rozbarczanie dbają o to, by kultywować tradycję już od najmłodszych lat. W Szkole Podstawowej nr 6 na Rozbarku organizowane są na przykład konkursy gwary śląskiej i wiele uroczystości z akcentem regionalnym.

Warto podkreślić, że ludowe święcenie pokarmów w kościele św. Jacka księża prowadzą w gwarze śląskiej, zaznaczając, że Ślązacy nie powinni wstydzić się swojej mowy.

Piotr Mankiewicz kultywuje rodzinne tradycje rzemieślnicze, a jego życiową pasją jest popularyzacja kultury chleba. Realizując swoje marzenia, otworzył pierwsze w Polsce prywatne Muzeum Chleba. Muzeum działa prężnie od 2000 roku i odwiedza je wielu gości z kraju i zagranicy. Muzeum także nawiązuje do tradycji rozbarskich. W holu głównym znajduje się wystawa 8 różnych manekinów w strojach śląskich. Tymi strojami ozdobione są również ściany muzeum.

Dodajmy, ze w 2016 roku Piotr Mankiewicz został doceniony przez władze samorządowe Bytomia. W 2016 roku otrzymał Medal Miasta Bytomia.