image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Instalacja termicznego przekształcania odpadów może być rozwiązaniem dla problemu rosnącej ilości odpadów komunalnych. O tym dyskutowano podczas debaty w ramach cyklu „Miasta Idei”.

Wydarzenie zorganizowane w Tychach składało się z warsztatów i debaty eksperckiej. Uczestnicy warsztatów wskazywali zalety i wady tzw. spalarni odpadów. Podczas debaty mówiono o tym, jak należy ograniczyć produkcję śmieci na terenie GZM.

– Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła proces realizacji przedsięwzięcia w postaci instalacji termicznego przekształcania odpadów. Należy mieć na uwadze, że jest to proces wieloletni. Szacuje się, że potrzebne jest 5-8 lat do momentu przywiezienia pierwszej tony odpadów i rozpoczęcia eksploatacji – mówi uczestnicząca w debacie Blanka Romanowska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy w GZM.

Z roku na rok wytwarzamy w Polsce coraz większe ilości odpadów komunalnych. W 2018 r. zebranych zostało 12,5 mln ton śmieci – jak podaje GUS, oznacza to wzrost o 4,3 proc. w porównaniu z 2017 r.