image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od najbliższej soboty tyszanie będą mogli ponownie korzystać z rowerów miejskich. Chcąc wypożyczyć rower powinni jednak zastosować się do nowych zasad ich użytkowania związanych z epidemią koronawirusa.

60 rowerów, 7 wypożyczalni – od najbliższej soboty – 9 maja, tyszanie będą mogli ponownie korzystać z rowerów miejskich.  Wszyscy, którzy zdecydują się na wypożyczenie rowerów powinni stosować się do nowych zasad ich użytkowania.

Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie 7 stacji i 60 rowerów w tym rowery standardowe, rowery cargo, tandemy, rowerki dziecięce oraz rower trójkołowy. Wypożyczenie rowerów będzie obywało się na takich samych zasadach, jak w ubiegłym roku.  Przed i po skorzystaniu z roweru, mieszkańcy powinni jednak wykonać  trzy proste czynności, dzięki którym będą mogli czuć się bezpieczniej.

Przed jazdą każdy użytkownik powinien najpierw zdezynfekować rączki kierownicy. Jazda powinna odbywać się w rękawiczkach, a po jej zakończeniu należy ponownie zdezynfekować kierownicę oraz siodełko. Dodatkowo rowery ( zwłaszcza kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale) będą dwa razy dziennie dezynfekowane przez firmę obsługującą system rowerów miejskich. Podczas jazdy należy się także stosować do ogólnych zasad dotyczących zakrywania nosa oraz ust.

Cennik za wypożyczenie roweru pozostaje bez zmian. Wystarczy założyć konto w systemie m.in. poprzez aplikację mobilną Nextbike lub stronę TyskiRower.pl. Należy również zasilić konto kwotą co najmniej 10 złotych, z których będą finansowane opłaty za przyszłe wypożyczenia. Można też skorzystać z posiadanego konta Nextbike założonego w Tychach lub w innym systemie.

Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji mobilnej Nextbike (wystarczy zeskanować kod QR z roweru) lub poprzez terminal. Należy w nim wpisać swój numer telefonu, kod PIN (otrzymujemy go podczas rejestracji) i numer roweru. Rower zwracamy na dowolnej stacji Tyskiego Roweru Miejskiego.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Potem opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od złotówki za pierwszą godzinę, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią do 4 złotych za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

W minionym sezonie rowery w Tychach wypożyczono 25 500 razy. Rekord ilości wypożyczeń padł 9 czerwca, kiedy rowery wypożyczono 410 razy! Dzięki kompatybilności systemów z rowerów korzystać mogą jednak nie tylko użytkownicy zarejestrowani w tyskim systemie.

W 2019 r. tyskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jednoślady można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich. W ramach współpracy z w woj. śląskim tyszanie mogli też wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike. Zasada ta zostanie utrzymana także w tym roku.

 System rowerów miejskich od 9 maja oprócz Tychów ma ruszyć także w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju. Od 6 maja można wypożyczać rowery miejskie w Katowicach, Siemianowicach Śląskich i w Częstochowie.

Wszystkie informacje na temat roweru miejskiego w Tychach można znaleźć na stronie internetowej www.tyskirower.pl.

Rok 2019 w pigułce:

Dzienny rekord wypożyczeń: 410 wynajmów – 9 czerwca.

Miesięczny rekord wypożyczeń 6 137 wynajmów w czerwcu. (Przed rokiem – 5 455, w sierpniu).

Średni czas wypożyczenia Tyskiego Roweru Miejskiego w tym sezonie wynosi 53 minuty 19 sekund.

Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 163 razy.

Najpopularniejszy rower (numer 62324) był wypożyczany 609 razy (śr. 3 razy na dzień).

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Paprocany (3 351),  Piłsudskiego Targowisko (3 247) i Tychy Centrum (2 658)

Najpopularniejsze trasy: Tychy Centrum do Plac Baczyńskiego (554 przejazdy), Piłsudskiego Targowisko do Paprocany (544) i Plac Baczyńskiego do Tychy Centrum (494)

Od najbliższej soboty tyszanie będą mogli ponownie korzystać z rowerów miejskich. Chcąc wypożyczyć rower powinni jednak zastosować się do nowych zasad ich użytkowania związanych z epidemią koronawirusa.

9 maja do tyskich stacji powrócą rowery miejskie. Ich wypożyczenie będzie obywało się na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku. Przed i po skorzystaniu z roweru, mieszkańcom zaleca się jednak  zastosowanie trzech prostych czynności, dzięki którym będą mogli czuć się bezpieczniej.

Przed jazdą każdy użytkownik powinien najpierw zdezynfekować rączki kierownicy. Jazda powinna odbywać się w rękawiczkach, a po jej zakończeniu należy ponownie zdezynfekować kierownicę oraz siodełko. Dodatkowo rowery będą dwa razy dziennie dezynfekowane przez firmę obsługującą system rowerów miejskich. Podczas jazdy należy się także stosować do ogólnych zasad dotyczących zakrywania nosa oraz ust.

Jak korzystać z roweru miejskiego? Gdzie znajdują się stacje? Ile kosztuje wypożyczenie? Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej www.tyskirower.pl.

Źródło: UM Tychy