image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem? 12. dnia możesz zrobić test w punkcie pobrań.
Pacjent w 11 dniu kwarantanny dostaje SMS na aplikację „Kwarantanna Domowa” informującą o tym, iż może w 12 dniu kwarantanny podjechać do punktu wymazowego i wykonać badanie – wymaz w kierunku COVID 19. Test można wykonać wyłącznie 12 dnia kwarantanny. W każdym innym dniu nie będzie to możliwe, nawet odpłatnie.


Na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ znajduje się informacja o Punktach Pobrań materiału do badań w kierunku COVID 19. Pacjent wybiera punkt do którego chce się udać (lub uda mu się dodzwonić) i zapisuje się na wymaz. Punkt pobrań tworzy zlecenie pacjenta w systemie EWP (jeśli dany pacjent się w nim znajduje) i informuje pacjenta o dniu i godzinie wymazu. Jest również informowany, iż należy powiadomić policję o tym fakcie.


Pacjent podjeżdża pod wskazany adres punktu wymazowego w umówionym terminie swoim samochodem. Po okazaniu dowodu osobistego i wykonaniu wymazu z gardła odjeżdża do domu.
Wyniki badań dostarczane są przez laboratorium, które wykonało badanie do odpowiedniego sanepidu, zostaje również wpisane w system EWP oraz w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl)
 
W naszym powiecie takie badania można wykonać w dwóch miejscach – w Szpitalu w Knurowie oraz w Szpitalu w Pyskowicach.
Szpital w Knurowie w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta i okolic zdecydował się wyjść naprzeciw zaistniałej trudnej sytuacji pandemii i zakontraktował  na ten czas osobny punkt pobrań materiału biologicznego w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Punkt jest dla osób , którzy kończą kwarantanną i w 12 dniu przyjeżdżają swoim samochodem na badanie.
 
 
Punkt pobrań wymazów zlokalizowany jest w osobnym budynku – nie połączonym z budynkiem szpitala i osobną drogą wjazdu do szpitala ( wjazd bramą od ul. Ogana, która jest otwierana tylko na czas pracy punktu pobrań).
 
Jak umówić się na badanie?
Konieczne jest umówienie się na badanie dzień wcześniej (czyli w 11 dniu kwarantanny)
Telefonicznie pod numerem tel.: 518 802 710
 
Jak dokładnie działa punkt pobrań?
 
Osoby pozostający na kwarantannie w 11- tym dniu (przy czym dzień rozpoczęcia kwarantanny liczymy jako dzień „0”),  które otrzymały wiadomość sms z informacją o zgłoszeniu się na pobranie wymazu,  umawiają się telefonicznie na dzień i godzinę pobrania materiału w 12 dniu kwarantanny.
Punkt pobrań jest czynny: w dni powszednie,

od poniedziałku do piątku:  14:00 – 16:00
sobota, niedziela i dni świąteczne: 07:30 – 09:30
 
Jak wygląda pobranie wymazu?
 
Osoby umówione na pobranie materiału podjeżdżają swoim samochodem do bocznej bramy Szpitala od ul. Ogana, i nieopuszczając pojazdu czekają na podejście personelu medycznego. Pracownik sprawdza tożsamość pacjenta (proszę przygotować dowód osobisty) i przez opuszczoną szybę w pojeździe pobiera wymaz. Po pobranym badaniu pacjent wraca samochodem do domu. Na czas dojazdu i wykonania badania pacjent zwolniony jest przez Sanepid z kwarantanny.
 
Pacjenci, nie wjeżdżają na dalszy teren naszego szpitala, co jest komfortowym rozwiązaniem dla pozostałych pacjentów.
 
Innym mobilnym punktem pobrań jest Szpital w Pyskowicach przy ul.Szpitalnej 2. Badania wykonywane są codziennie, w dni powszednie między godziną 15. a 17, a w weekendy od 12.00  do 14.00.
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja, pod numerem  663 101 236.

Dzień przed badaniem pacjent  otrzyma sms z informacją, że może opuścić miejsce izolacji celem wykonania testu. Policja, która kontroluje obecność w domu podczas kwarantanny, będzie powiadomiona o tym fakcie.

Ministerstwo Zdrowia w swojej informacji podkreśla, że na miejsce pobrań nie wolno dojechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani udać się pieszo, a jedynie własnym samochodem. Po drodze nie można wysiadać z auta ani załatwiać żadnych spraw. Jeśli kwarantannę  odbywa kilka osób, a mają zrobić test tego samego dnia, mogą pojechać jednym samochodem.

Jak wykonać badanie
Na badanie należy:
* zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL,
* udać się własnym autem bezpośrednio do najbliższego punktu pobrań, bez załatwiania czegokolwiek po drodze,
* podczas wyjścia przestrzegać zasad higieny i społecznego dystansu,
* na miejscu należy pozostać w aucie, wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.
 
Gdzie sprawdzić wynik?
Po wykonaniu badania wynik pokaże się na Internetowym Koncie Pacjenta, poinformuje o nim  również laboratorium.
 
Co oznacza wynik?
Jeśli są już wyniki testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta wyświetli się jeden z czterech komunikatów:
    • negatywny – wynik ujemny testu – to oznacza, że pacjent nie ma koronawirusa, a inspekcja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić go z kwarantanny.
    • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną,  
    • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej po 24–48h,
    • pozytywny – wynik dodatni testu – potwierdzono obecność koronawirusa, pacjent i osoby, które miały z nim kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
 
W przypadku dodatniego wyniku należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.
 
Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe od 15 czerwca 2020 r. będą mogli je rozpocząć lub kontynuować w przypadku, gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii.  Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Testy będzie można wykonać ,nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego ,w naszym Punkcie Pobrań w Knurowie przy ul.Ogana. Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.
Z badania będzie mógł skorzystać również opiekun dziecka w przypadku świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dziecka wykonywanego pod opieką dorosłego.

Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu – uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Źródło: UM Sośnicowice