image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od zawsze wiadomo, że woda jest niezbędna do życia każdego żywego organizmu. Niestety coraz częściej marnujemy ten cenny surowiec nie myśląc o konsekwencjach takiego postępowania.

Wciąż traktujemy dostęp do wody pitnej jak coś oczywistego, nie zdając sobie sprawy, iż tak naprawdę jedynie 2,5 % światowych zasobów to woda słodka. Wraz z rozwojem cywilizacji i wzrostem liczby ludności nasze zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Natomiast zmiany klimatyczne w tym globalne ocieplenie, zanieczyszczenie środowiska naturalnego i wiele innych czynników sprawia, że zasoby wody pitnej coraz szybciej się kurczą.

W Polsce i na świecie od dłuższego czasu nasila się kryzys wodny, coraz częściej występuje zjawisko suszy. Chcąc przeciwdziałać negatywnym skutkom złego gospodarowania wodą, Śląski Związek Gmin i Powiatów postanowił wesprzeć działania samorządów lokalnych. W tym celu została zainicjowana akcja „Złap wodę i podaj dalej”.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Mysłowic do włączenia się w akcję i skorzystania z przygotowanej przez SZGiP bazy dobrych praktyk, którą znajdziecie tutaj: https://silesia.org.pl/baza-dobrych-praktyk-w-walce-z-susza,470.

Klikając w poniższe linki można się dowiedzieć więcej o obecnej sytuacji, zagrożeniach związanych z kryzysem wodnym oraz zapoznać z ogólną ideą akcji.

Opis akcji „Złap wodę i podaj dalej”: https://www.silesia.org.pl/akcja-zlap-wode-i-podaj-dalej,491

Propozycje zmian codziennych nawyków przyczyniających się do oszczędzania wody: https://www.silesia.org.pl/co-moge-zrobic-jako-mieszkaniec-mojej-gminy,499

Mamy nadzieję, że wspólnie z nami podejmiecie Państwo działania. Jest to o tyle ważne, że już w niedalekiej przyszłości wszyscy możemy borykać się z problemem ograniczonej dostępności do wody pitnej.

Źródło: UM Mysłowice