image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zarząd Dróg Miejskich przystąpił do jesiennych nasadzeń. Wzdłuż dróg zostanie nasadzone ponad 1100 drzew,  ponad 10 000 krzewów, 200 pnączy oraz prawie 14 500 sztuk bylin.

W ostatnich dniach ZDM obsadził zielenią niską zbieg ulic: Młyńskiej i Dolnych Wałów, Berbeckiego i Górnych Wałów, Dworcowej i Wyszyńskiego oraz ul. Bankową.  Już w najbliższych tygodniach nowe rośliny pojawią się również na innych ulicach centrum Gliwic. Drzewa zostaną posadzona przy ul. Kłodnickiej, Młyńskiej,. Toszeckiej, Opawskiej oraz węźle DK-88 z ul. Tarnogórską. Na oddanym kilka tygodni temu odcinku ul. Zabrskiej nasadzone zostaną tawuły japońskie, irgi , głogi i pęcherznice. Nowe rabaty bylinowe pojawią się m.in. przy Wybrzeżu Armii Krajowej, Wybrzeżu Wojska Polskiego oraz przy ulicach Perseusza, Partyzantów, Tarnogórskiej, Pszczyńskiej i Pocztowej.

Przy obwodnicy zachodniej, na odcinku od ul. Rybnickiej do Daszyńskiego, do końca listopada zostanie nasadzonych 500 drzew – otoczenie drogi będą stanowiły szpalery m.in. klonów, jesionów oraz lip. – Dobór gatunków drzew i krzewów nie był przypadkowy. Mają być nie tylko „zielonymi płucami” tej części miasta, ale przy okazji stanowić interesujące zestawienia przestrzenne i kolorystyczne przez cały okres wegetacyjny – mówi Jadwiga Jagiełło-Stibiorska, rzecznik prasowy ZDM w Gliwicach.

Dotychczas wzdłuż obwodnicy nasadzono już ponad 1300 krzewów i ponad 600 sadzonek pnączy. W pasach drogowych przy ul. Daszyńskiego posadzono prawie 3 tys. róż. Również róże, ale też irga płożąca ozdobiły ul. Rolników. Lilaki i sosny kosodrzewiny już zdobią ul. Dworcową – zostały nasadzone obok wyjazdu z tunelu DTŚ. Na ul. Berbeckiego za skwerem Doncaster możemy podziwiać jaśminowca wonnego, a na ul. Bankowej hortensję bukietową.

Chore drzewa trzeba usunąć
Na odcinku od skrzyżowania ul. Toszeckiej z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego do skrzyżowania z ul. Świętojańską pracownicy ZDM byli zmuszeni usunąć 46 chorych drzew. – Drzewa były w złym stanie fitosanitarnym i stanowiły zagrożenie dla ruchu drogowego oraz pieszych. Po przeprowadzonej przez pracowników ZDM kontroli w terenie i powtórnej wizji z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, zapadła decyzja o konieczności usunięcia różnego rodzaju gatunków drzew, wśród nich: klonów srebrzystych, jesionów, lip, robinii akacjowych, kasztanowców i jaworów – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Nasadzenia zastępcze zostaną przeprowadzone w listopadzie. Przy ul. Toszeckiej, od ronda im. Lecha Kaczyńskiego w kierunku ul. Świętojańskiej zostanie nasadzonych 86 drzew, w tym klonów, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na warunki miejskie, suszę, zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza. Klony mają też węższą koronę, dzięki czemu drzewa nie będą kolidowały ze skrajnią drogową i nie będzie konieczne ich przycinanie. (mf)

Źródło: UM Gliwice