image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dobiegają końca prace remontowe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4, który na potrzeby pacjentów z SARS-CoV-2 adaptuje jeden ze szpitalnych budynków. Docelowo oddział ma mieć ok. 50 stanowisk do opieki nad chorymi z covid-19 i obejmować dwa piętra.

Pomieszczenia na parterze, gdzie do tej pory znajdowały się poradnie, przekształcane są na izbę przyjęć dla pacjentów z koronawirusem. Ma być tam także strefa czysta ze śluzą dla personelu. W pomieszczeniach na pierwszym piętrze ma powstać linia tlenowa z 26-cioma stanowiskami oraz punkt pielęgniarski. Jak zaznacza dr Jerzy Pieniążek, dyrektor WSSnr 4, osobna izba przyjęć dla takiego oddziału w szpitalu wielospecjalistycznym to konieczność związana z  zminimalizowaniem ryzyka zakażenia pacjentów trafiających do szpitala w stanie zagrożenia życia.

Zgodnie z informacjami przekazywanym przez placówkę, od kwietnia w szpitalu przy al. Legionów funkcjonuje 39 stanowisk do opieki nad chorymi zarażonymi SARS-CoV-2 w separatkach przy oddziałach specjalistycznych. Od kilku dni działają tam 23 stanowiska na dotychczasowym oddziale pulmonologii, przekształconym na oddział covidowy. W przygotowaniu są 26 stanowiska do terapii tlenowej na oddziale covidowym.

Oddział covidowy to szpital w szpitalu. Przy tak dużej ilości pacjentów i różnorodności schorzeń, z jakimi mamy do czynienia, oddział covidowy musi być usytuowany w takim miejscu, by jak najmniej zagrażał innym pacjentom
 – mówi dr Jerzy Pieniążek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Źródło: Biuro Prasowe UM w Bytomiu