image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W 140. rocznicę śmierci jednego z najważniejszych pisarzy w historii literatury, Miejska i Powiatowa Biblioteka w Będzinie postanowiła uczcić pamięć o Fiodorze Michajłowiczu Dostojewskim.

Prawdopodobnie najprościej byłoby przedstawić krótką biografię i największe dzieła autora „Zbrodni i kary”. Nam wydaje się jednak, że jest to doskonała okazja by zrobić coś innego. Liczymy, że ciekawszego. Skupiliśmy się zatem na wydarzeniach, które miały miejsce od roku 1866, gdy ten „Szekspir powieści” obwładnięty swym nałogiem – hazardem, sięga dna, a równocześnie spotyka na swej drodze swój ratunek, mianowicie swą ćwierć wieku młodszą przyszłą żonę Annę Snitkin.

Wszytko to powiązane ze słynną powieścią „Gracz” i okolicznościami jej powstania. A okoliczności, były arcyciekawe. Dostojewski tkwi w szponach hazardu, jego długi rosną z dnia na dzień. Wydawca wie o jego problemach i to wykorzystuje. Dostojewski ma w krótkim terminie napisać dla niego nową powieść. Jeśli nie wywiąże się z umowy, straci na zawsze prawa do wszystkich swoich dzieł.

W 1867 roku Anna i Fiodor Dostojewscy wyjeżdżają do Niemiec. Ich życie poznajemy dzień po dniu, Anna opisała je w dzienniku. Dostojewski wpada w pułapkę gracza. I tak do wiosny roku 1871, podróż poślubna państwa Dostojewskich trwała 4 lata. Dostojewski przegrał wszystkie pieniądze. 16 kwietnia 1871 roku pisze słynny list do żony. A w nim…

Czy są Państwo zachęceni?

Zapraszamy również do oglądania prezentacji multimedialnej na stronie Facebook będzińskiej książnicy z rozwinięciem podjętych tu wątków, oraz przeczytanym w oryginale fragmentem powieści „Gracz”, dzieła literackie, zdjęcia autora, okładki jego dzieł, afisze teatralne, zdjęcia rękopisów (które Dostojewski ozdabiał bardzo interesującymi rysunkami), Dostojewski „w wydaniu popkulturowym”. I ogromna (również dla nas) przyjemność i niespodzianka – ilustracja Wojciecha Grabowskiego do powieści „Gracz”.

Termin wystawy: 09.02.2021 – 28.02.2021 r.

Źródło: UM Będzin