image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Teatr Zagłębia podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w Katowicach na przeprowadzenie konkursu dotyczącego projektu rozbudowy. Podczas konferencji prasowej władze miasta oraz Teatru przedstawiły plan stworzenia przestrzeni artystycznej i społecznej aktywności. Projekt obejmuje dobudowanie nowej sceny wraz z zapleczem technicznym oraz modernizację zabytkowego obiektu. Inwestycja łączy w sobie aspekt ekonomiczny, środowiskowy i społeczny.

– Nowy budynek będzie nowoczesną i otwartą przestrzenią. Obiekt zostanie dostosowany do realizacji różnorodnych działań: artystycznych, edukacyjnych, społecznych i komercyjnych – wydarzenia, które mogą współistnieć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku – mówi Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Projekt, oprócz podstawowych celów: zaspokajania kulturalnych potrzeb społeczeństwa oraz promowania osobistego rozwoju pracowników i uczestników życia kulturalnego, będzie zakładał rozwój współistniejącego środowiska przyrodniczego.

Konferencja prasowa na deskach teatru

– Projektując i realizując inwestycję wykorzystamy zasady zielonego budownictwa. Planujemy zastosowanie 20% materiałów recyklingowanych w inwestycji, wykorzystanie nowoczesnych technologii w oczyszczaniu powietrza oraz korzystanie z wyrobów budowlanych posiadających deklaracje środowiskowe. Dodatkowo, zakładamy  zachowanie istniejącej zieleni i drzew oraz planujemy powstanie ogrodu letniego/zimowego. Do nawadniania wykorzystamy instalację do zbierania deszczówki – opowiada Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia.

Efektem realizacji projektu będzie rozszerzenie możliwości repertuarowych i programowych Teatru Zagłębia oraz stworzenie warunków dla nowoczesnej edukacji artystycznej. Aby walczyć z wykluczeniem społecznym budynek Teatru będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Miasto musi inwestować w kulturę, żeby się rozwijać. Mam nadzieję, że w okolicach Sylwestra będziemy mogli się spotkać i wybrać najlepszą koncepcję, według której jak najszybciej rozpoczną się prace związane z budową nowej sceny dla Teatru Zagłębia. Gratuluję momentu, w którym się wszyscy znaleźliśmy – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rozstrzygnięcie  konkursu nastąpi pod koniec tego roku, a koniec inwestycji przewidziany jest na rok 2027.  

Link: PREZENTACJA ROZBUDOWY TEATRU

Źródło: UM Sosnowiec