image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Przystań kajakowa na Paprocanach projektu pracowni architektonicznej RS+ Robert Skitek w pierwszej piątce realizacji wyróżnionych w Nagrodzie Architektonicznej Polityki. Wyróżnienie odebrał w Warszawie – Maciej Gramatyka Zastępca Prezydenta Miasta Tychy.

We   wtorek , 15 czerwca po raz dziesiąty przyznana została Nagroda Architektoniczna POLITYKI.  Decyzją jury Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki” za rok 2020 otrzymała pracownia eM4.Pracownia Architektury. Brataniec za projekt Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” w Warszawie. Poza Grand Prix tradycyjnie przyznana została także Nagroda Internautów.  Internauci w plebiscycie przeprowadzonym 14-25 kwietnia w serwisie Polityka.pl najwięcej głosów (25,3 proc.) oddali na Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zaprojektowane przez NIZIO Design International.

Poza Pawilonem Edukacyjnym Kamień i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w dziesiątce najlepszych realizacji roku 2020 w 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI znalazły się: Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku (Marlena Wolnik MWArchitekci), Elektrownia Powiśle w Warszawie   (APA Wojciechowski), Hotel NOBU w Warszawie (Medusa Group), Przystań kajakarska MOSM w Tychach   (RS+ Robert Skitek) oraz Concordia Design we Wrocławiu (MVRDV, Q2Studio), Dworzec autobusowy w Kielcach (Kamiński Bojarowicz Architekci), Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak oraz PIG Architekci Michał Lah, Tomasz Grzesik) i Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku   (Grupa 5 Architekci).

– Każdy z finałowych obiektów urzekał innymi walorami. Elektrownia Powiśle – rozmachem i pieczołowitością rewitalizacji, hotel Nobu – urbanistyczną powściągliwością i elegancją, przystań kajakowa w Tychach – konsekwencją w budowaniu związków miasta z jeziorem, Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku – otwartością i społecznymi kontekstami, „Kamień” – wyrazistą symboliką. I mimo owych różnic jest coś, co te obiekty łączy – mówili podczas gali organizatorzy konkursu.

Laureata Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2020 wybrało jury w składzie: Grzegorz Buczek, Anna Cymer, Paweł Dobrzycki, Feliks Falk, Marlena Happach, Marek Kościkiewicz, Jacek Michalak, Ewa P. Porębska, Magdalena Staniszkis, Bogna Świątkowska, Jarosław Trybuś oraz przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.

– Jesteśmy dumni, że spośród tylu oryginalnych i dopracowanych architektonicznie obiektów, jakie powstają w naszym kraju w ostatnich latach, w finałowej piątce znalazła się przystań kajakarska w Tychach. To dobrze, że już nie liczy się tylko cena, a samorządy, przywiązują coraz większą wagę do jakości tworzonych obiektów w przestrzeni publicznej. Przystań kajakarska w Tychach jest tego doskonałym przykładem. To w znacznej mierze od nas zależy jak będą wyglądały miasta – bądźmy dobrym przykładem i współpracujmy z dobrymi architektami. Dziękuję panu Robertowi Skitkowi z pracowni RS+ za ten projekt –jest naprawdę wyjątkowy – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Więcej o Nagrodzie Architektonicznej POLITYKI, laureatach, nominujących i jury na stronie   polityka.pl/architektura

W tym roku POLITYKA wręczyła swoją Nagrodę Architektoniczną – wyróżnienie w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego – już po raz dziesiąty.  Przyznając tę Nagrodę redakcja POLITYKI chce pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia.

Do nominowania do Nagrody co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znani artyści. Poprzez swoje nominacje wskazują nam najbardziej warte uwagi obiekty zrealizowane w roku poprzednim w 3 kategoriach:

– realizacje architektoniczne (tzw. mała i duża architektura, budownictwo mieszkalne zbiorowe i indywidualne, biurowce, budynki użyteczności publicznej, kościoły, budynki rewitalizowane, budownictwo inżynieryjne (stadiony, mosty itp.)

– rozwiązania urbanistyczne (osiedla, układy drogowe, tereny zielone, wypoczynkowe itd.)

– sztuka w przestrzeni publicznej (instalacje artystyczne, pomniki itp.)

Cztery najczęściej wymieniane realizacje oraz piąta, wskazana przez redakcję POLITYKI, trafiają do finału Spośród nich jury Nagrody wybiera laureata Grand Prix, a internauci w plebiscycie głosują na swój ulubiony projekt.