image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W Piekarach Śląskich pojawią się kolejne łąki kwietne, stworzone zostaną w ramach drugiej edycji programu prowadzonego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Łąki zlokalizowane będą w rejonie ul. Bytomska 73, ul. Długosza, ul. Przyjaźni oraz ul. Gałczyńskiego i Drzymały.

Łąki kwiatowe są znacznie łatwiejsze w utrzymania niż trawniki. Na jednej łące można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąka pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane. Łącznie na terenie naszego miasta powstanie ponad 5000 m² łąk kwietnych.

Uczestnicy – organizacje pozarządowe oraz aktywiści wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Zapoznają się zasadami zakładania i utrzymania łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych przy zakładaniu łąki w terenie poznają techniki wysiewu roślin, które zakwitną wiosną.

Celem projektu „Metropolitalne Łąki Kwietne” jest podnoszenie usług ekosystemowych oraz rozwój sieci zieleni miejskich, jako adaptacji do zmian klimatu, w gminach zlokalizowanych w granicach GZM, a także promocja Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,

Co dają łąki kwietne? Zamiana uciążliwych i wymagających częstej pielęgnacji trawników na ukwiecone strefy to oszczędność pieniędzy, czasu i zasobów. Łąki nawet w trudnych warunkach miejskich poradzą sobie bez regularnego koszenia, podlewania czy nawożenia. Takie obszary przeznaczone dla miast to kompozycje gatunków odpornych na deficyty wody. Dzięki głębokim korzeniom zachowują wysokie walory estetyczne nawet przy długotrwałym braku opadów. Ponadto łąki kwietne charakteryzują się wysoką akumulację pyłów komunikacyjnych co wpływa na środowisko.

W ubiegłym roku w ramach pilotażu łąki kwietne powstały w naszym  mieście oraz w Sosnowcu i Tychach.

Źródło: UM Piekary Śląskie