Obsługą kolejnych 43 linii, w tym metrolinii, zajmą się zwycięzcy przetargu ogłoszonego w środę (23 lutego) przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Kontrakty obejmą ponad 60 milionów wozokilometrów, a autobusy będą kursować w kilkunastu gminach.
W planach nowe połączenia autobusowe
Właśnie ruszył przetarg, który pozwoli rozszerzyć siatkę połączeń i uruchomić kolejne linie metropolitalne. – Zapraszamy do współpracy przewoźników, których pojazdy, spełniające nasze wymagania, w ciągu ośmiu lat wykonają łącznie 62,5 milionów wozokilometrów. Przedsiębiorstwa, które przedstawią najlepsze oferty w dwóch proponowanych częściach przetargu, zajmą się obsługą linii dobrze znanych naszym pasażerom oraz całkiem nowych, w tym metrolinii – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach.
Jednym z głównych celów ogłoszenia przetargu jest uruchomienie linii metropolitalnych. Przewoźnicy, którzy zaoferują najlepsze warunki, przy wykorzystaniu ponad 100 autobusów będą współpracować z ZTM przez osiem lat. Współpraca będzie obejmować określoną liczbę wozokilometrów, a nie konkretne linie, co daje organizatorowi komunikacji większą elastyczność, m.in. w planowaniu siatki połączeń i bieżącego zarządzania ruchem. Możliwe będzie zlecanie realizacji zarówno tych połączeń, które można już znaleźć w rozkładach jazdy, jak i całkiem nowych. Rozstrzygnięcie przetargu ułatwi także organizację autobusowej komunikacji zastępczej. Konieczność jego wszczęcia wynika również z problemów kadrowych PKM-ów.
Monitoring, klimatyzacja, rampy dla wózków inwalidzkich – to będzie standard
Autobusy przewoźników, z którymi ZTM podpisze kontrakt, będą spełniać normy emisji spalin. Od początku współpracy, czyli już od lipca tego roku, standardem będzie też m.in. monitoring, WiFi, klimatyzacja, ogrzewanie, odpowiednie oświetlenie, urządzenia przytrzymujące rowery, hulajnogi oraz wózki inwalidzkie i dziecięce.
Przewoźnicy swoje oferty mogą wysyłać do 4 kwietnia 2022 r.