image_pdfimage_print
image_pdfimage_print
W Katowicach niebawem zaczną się nowe nasadzenia. W poniedziałek, 7 marca, rozpocznie się kolejna część realizacji II etapu zazielenienia alei Korfantego. Na tym jednak prac związanych z nadejściem wiosny nie koniec. Miasto planuje zazielenienie kilku nowych obszarów m.in. w Śródmieściu. W związku z tymi planami Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty przetargowe na dostarczenie drzew i krzewów. Dodatkowo ogłoszony został przetarg na zazielenienie ul. Warszawskiej.

W Katowicach pojawi się więcej zieleni. W poniedziałek, 7 marca, Miejski Zarząd Ulic i Mostów rozpocznie realizację II etapu zazieleniania alei Korfantego. W związku z tym wschodnia jezdnia alei Korfantego, od ulicy Moniuszki w kierunku Ronda Ziętka, zostanie zwężona. Prace będą polegać na zerwaniu asfaltu i przygotowaniu krawężników do osadzenia w nowym miejscu. Docelowo zmieni się tu organizacja ruchu. Skręcenie w prawo przy wyjeżdżaniu z Moniuszki będzie możliwe jedynie z prawego skrajnego pasa. Z kolei lewy umożliwi wyłącznie jazdę prosto. Na ul. Piastowskiej część powierzchni będzie wyłączona z ruchu.

Poruszający się zazielenioną al. Korfantego kierowcy będą mieli do dyspozycji jeden pas. Będzie miał on jednak odpowiednią szerokość, by zapewnić swobodne poruszanie się zarówno samochodom osobowym, jak i kursującym tam autobusom, a w razie ewentualnej awarii jakiegoś pojazdu umożliwić jego wyminięcie.

– Zieleń jest dla nas jednym z priorytetów, gdy chodzi o inwestycje w mieście. Wiemy, że tereny zielone są odpowiedzią na zmiany klimatu – poprawiają retencję i pomagają w walce z wyspami ciepła. Co ważne, badania pokazują, że zieleń w pobliżu miejsca zamieszkania wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Dlatego w tej chwili pracujemy nad stworzeniem i rewitalizacją pięciu parków oraz terenów zielonych na Stargańcu i nowej Doliny Pięciu Stawów. Planujemy także nasadzenia w strefie centralnej miasta – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Przypomnijmy, że wzdłuż zachodniej strony al. Korfantego – na odcinku od Ronda do Rynku – pod koniec ubiegłego roku powstał zielony pas ze szpalerem drzew. Zgodnie z deklaracją prezydenta Marcina Krupy, zieleni w tym miejscu będzie więcej. Po obu stronach torów docelowo posadzonych zostanie około 50 drzew  z gatunku klon polny 'Elsirk’ oraz róże (m.in. klony polne, robinie akacjowe), krzewy (Giro D’Italia, Street Dance, Cricet), trawy japońskie (rozplenica japońska 'Hameln’/ Pennisetum alopecuroides) i turzyce (Morrowa 'Ice Dance’/ Carex morrowii).

Prace związane z zazielenieniem al Korfantego.JPG

Postępowanie na zazielenienie Warszawskiej ogłoszone

W ostatnich dniach Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił także przetarg na jedno z najważniejszych zielonych działań w mieście – zazielenienie ul. Warszawskiej. Celem inwestycji, poza uzyskaniem efektów ekologicznych, jest nawiązanie do historycznych rozwiązań zazielenienia ulicy z XIX i początku XX wieku, a także przywrócenie ul. Warszawskiej reprezentacyjnego charakteru bulwaru. Aby zrealizować to zamierzenie, zostanie poszerzona przestrzeń przeznaczona dla ruchu pieszych, wprowadzona duża ilość zieleni i małej architektury, z jednoczesnym ograniczeniem ruchu samochodowego. Rośliny zostaną posadzone w podwyższonych klombach. Dzięki temu zapewniony im zostanie prawidłowy rozwoju w trudnych warunkach panujących na obszarze ul. Warszawskiej. W sumie pojawi się tu 70 drzew, 2649 krzewów, 2734 bylin i traw oraz 192 pnącza. Ponadto, ulica zostanie podzielona na strefy A, B i C, różniące się rodzajem roślin oraz sposobem aranżacji terenu.

– Zmiany na obszarze al. Korfantego i ul. Warszawskiej wpisują się w światowe trendy związane z podejściem do zieleni w miastach. Ograniczamy w ścisłym centrum przestrzeń dla samochodów, a w jej miejsce oferujemy zielone rozwiązania – tłumaczy prezydent Katowic Marcin Krupa.

Drzewa_przy_al_Korfantego.JPG

Wkrótce nowe nasadzenia

W Katowicach zieleni będzie jeszcze więcej. W ramach przetargu Zakład Zieleni Miejskiej chce zamówić w sumie 366 drzew oraz 7228 krzewów, które będą nasadzone na terenie całych Katowic. Co ważne, przy tej okazji zastanie zamówionych 20 dużych klonów polnych 'Elsjirk’, które zgodnie z zeszłorocznymi zapewnieniami Prezydenta Marcina Krupy, pojawią się po wschodniej stronie al. Korfantego, w ramach projektu jej zazielenienia.

W sumie, w podzielonym na trzy części przetargu, złożono 13 ofert: pięć na dostarczenie 20 klonów i po cztery na krzewy i inne drzewa. W tej chwili trwa proces oceny – jeżeli oferenci będą spełniali wymogi formalne, to w ciągu kilku dni dojdzie do rozstrzygnięcia przetargu i ogłoszenia wyników.

Drzewa stają się towarem luksusowym?

Zieleń jest coraz droższa. Wstępnie, na sfinansowanie zamówienia na dostarczenie drzew i krzewów, Zakład Zieleni Miejskiej założył kwotę w wysokości 280 tys. złotych. Już wiadomo, że ta kwota jest niewystarczająca. Suma najniższych ofert na trzy części przetargu daje w sumie ponad 365 tys. złotych.

– Od dwóch lat zauważamy znaczne pogorszenie sytuacji na rynku roślin. Właściwie regułą staje się przekraczanie założonych przez nas kwot w czasie przetargu – czasami nawet o 100 %. Coraz częściej zdarza się także, że przedsiębiorcy nie są w stanie dostarczyć określonych przez nas roślin np.
o określonej wielkości czy gatunku. Zdarza się też, że drzewa musimy sprowadzać z zagranicznych hodowli – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.     

Na coraz trudniejszą sytuację na rynku zieleni ma wpływ przede wszystkim jeden czynnik – z uwagi na zmiany klimatyczne na całym świecie, miasta rozpoczęły intensywne programy nasadzeń. Bardzo dużą dynamikę widać  szczególnie w Chinach, które stały się niezwykle chłonnym rynkiem dla hodowanych roślin. To winduje ceny i ogranicza dostęp do drzew i krzewów.

Katowice na zielonym szlaku 

Katowice od kilku lat realizują coraz więcej zielonych inwestycji. Okolice Rynku, ulica Dworcowa, Aleja Korfantego czy Strefa Kultury – to tereny, które dziś są znacznie bardziej zielone niż jeszcze kilka lat temu. Miasto przygotowuje się do zazielenienia Placu Sejmu Śląskiego, gdzie drzewa zajmą miejsce, w które dotychczas zaparkowane były samochody. Na ukończeniu są także projekty rewitalizacji i budowy nowych parków.

Wizualizacja Placu Sejmu Śląskiego po zmianach.jpg

Zielony budżet

By propagować idee związane z zazielenianiem miasta powstał Zielony Budżet. Jego misją jest zrealizowanie pomysłów mieszkańców z zakresu szeroki pojętej ekologii i ochrony środowiska. Podobnie jak w przypadku budżetu obywatelskiego, projekty są najpierw weryfikowane od strony formalnej i merytorycznej. Dzięki Zielonemu Budżetowi w ciągu tego roku w mieście zrealizowanych zostanie 89 projektów o wartości blisko 2,8 mln zł. Wśród zadań wybranych z propozycji mieszkańców można wymienić m.in.: odtworzenie zieleni wokół Małego Stawu w Parku im. Tadeusza Kościuszki, utworzenie zielonego skweru na osiedlu Kokociniec, powstanie łąk kwietnych w Podlesiu czy Osiedlu Tysiąclecia.

Źródło: UM Katowice