image_pdfimage_print
image_pdfimage_print
Basen Bugla znów otwarty. Obiekt został czasowo zamknięty po wstępnej telefonicznej informacji o przekroczonej ilości niepożądanych bakterii w pobranych z Ośrodek Rekreacyjno-Wczasowy Bugla próbkach. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników i pracowników, pomimo tego, że zgodnie z przyjętymi procedurami, ostateczny raport trafił do MOSiR Katowice kilka dni później, podjęto decyzję o prewencyjnym zamknięciu i dodatkowej dezynfekcji obiektu. Dziś MOSiR otrzymał najnowsze wyniki badań. Wszystkie parametry są w normie, w związku z czym obiekt może znów służyć mieszkańcom. O godzinie 13:00 został ponownie otwarty.

– Zrealizowane w sobotę i niedzielę przez pracowników MOSiR Katowice działania takie jak użycie specjalnych środków chemicznych, częściowa wymiana wody, mycie niecek czy dezynfekcje przyniosły skutek – najnowsze badania laboratoryjne wskazały, że bakterie zostały w pełni usunięte. Użytkownik basenu jest bezpieczny także np. w momencie zachłyśnięcia się wodą – mówi Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.

Basen Bugla znów otwarty Fot. KAW.jpg

Baseny miejskie czy wodne place zabaw – to właśnie tam katowiczanie szukają ochłody. W Katowicach oprócz ORW Bugla, mieszkańcy mogą skorzystać z ORW Rolna, basenu przy ul. Gliwickiej, kąpieliska w Dolinie 3 Stawów oraz na czterech wodnych placów zabaw. By dać trochę oddechu w mieście pojawiło się 15 kurtyn wodnych:

  • Rynek 1 – Urząd Miasta Katowice – Śródmieście
  • plac Lecha i Marii Kaczyńskich – Śródmieście
  • pl. Wyzwolenia w pobliżu kościoła św. Anny – Nikiszowiec
  • pl. Miast Partnerskich – Ligota
  • park Budnioka – Koszutka
  • Dolina Trzech Stawów – skrzyżowanie ulic Trzech Stawów i Francuska
  • os. Targowisko – ul. Szewska 6-8 – Piotrowice
  • ul. Wojciecha, plac zabaw (słupek wodny zamiast kurtyny) – Giszowiec
  • ul. Miła, plac zabaw – Giszowiec
  • Park Olimpijczyków – Szopienice
  • ul. Płochy – Ligota – Panewniki
  • pl. Londzina – Załęże
  • Park Bogucki – Bogucice
  • pl. Św. Herberta – os. Witosa
  • ul. Bohdanowicza

Kurtyny są uruchamiane, gdy temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza. Przy wysokich temperaturach należy pamiętać także unikaniu przebywania na słońcu, piciu dużej ilości wody, noszeniu nakrycia głowy czy unikaniu aktywności fizycznej.

W Katowicach pomyślano także o czworonogach. Przed budynkiem urzędu miasta, przy Placu Kwiatowym stanęła miska z wodą dla psów. Z podobną inicjatywą wyszły inne miejskie instytucje, a także prywatni przedsiębiorcy. Katowiccy strażnicy miejscy apelują, by w związku z upałami nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt.

– Tylko w ciągu godziny wnętrze zaparkowanego na słońcu samochodu potrafi się nagrzać do ponad 50 stop Celsjusza.  Niektóre elementy mogą osiągać jeszcze wyższe temperatury. Pozostawienie w takich warunkach dziecka czy zwierzęcia może mieć tragiczne skutki – mówi Piotr Piętak, zastępca komendanta katowickiej straży miejskiej ds. prewencji.

Baseny miejskie, wodne place zabaw, stawy.JPG

Przy okazji upałów warto także pamiętać o oszczędzaniu wody – przypominają Katowickie Wodociągi.

– Naszą misją jest nie tylko dostarczanie wody, odprowadzanie ścieków i oczyszczanie ich, ale także kształcenie postaw ekologicznych i uświadamianie z jak bezcennym zasobem mamy do czynienia. Dlatego wszyscy powinniśmy traktować wodę z szacunkiem i dbać o to, by jej nie marnować. Wystarczy zmiana pewnych codziennych nawyków, by zmniejszyć zużycie z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i portfela. Kran nie musi być przecież odkręcony przez cały czas mycia zębów czy podczas nakładania mydła na dłonie. Zamiast kąpieli w wannie zdecydowanie bardziej ekologiczne będzie wzięcie prysznica – mówi Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik spółki Katowickie Wodociągi S.A. – Warto też dbać o instalację w naszych domach i na bieżąco naprawiać cieknące krany czy uszczelni. Dodatkowo właściciele domów mogą zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania roślin. To również spora oszczędność – dodaje rzecznik.

Deszczówką podlewane są rośliny będące pod opieką Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Przypomnijmy, że w Katowicach realizowany jest projekt budowy 11 zbiorników retencyjnych o wartości 64 mln zł, które gromadzą deszczówkę. Mniejsze projekty, tzw. małą retencję realizuje także KZGM i KTBS – ta woda także służy do podlewania zieleni przy budynkach zarządzanych przez te jednostki.

Źródło: UM Katowice