image_pdfimage_print
image_pdfimage_print
W środę, 14 czerwca, rozpoczną się prace impregnacyjne zabytkowej drewnianej wieży Radiostacji Gliwice. W związku z konserwacją konstrukcji do 6 października nieczynny będzie teren rekreacyjny wokół wieży. Wyłączone zostanie także jej oświetlenie. Dostęp do budynków oddziału Muzeum od strony ul. Tarnogórskiej zostanie zachowany.

Mierząca 111 metrów wysokości wieża Radiostacja Gliwice przy ul. Tarnogórskiej to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Została wzniesiona w połowie lat 30. XX wieku. Do jej budowy wykorzystano modrzewiowe belki, które połączono mosiężnymi śrubami. Radiostacja Gliwice znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz na Liście Pomników Historii. Jest także niemym świadkiem wydarzeń, które zapoczątkowały II wojnę światową i bez wątpienia jedną z największych wizytówek naszego miasta. Jednak, aby przez kolejne lata cieszyła oko odwiedzających konieczna jest jej regularna impregnacja.

Najbliższe takie prace rozpoczną się w środę, 14 czerwca. Przeprowadzi je firma Domton Andrzej Wnuk z Żernicy, która wykonała także ostatnią impregnację wieży w 2013 roku.

Konserwację zabytku poprzedzi zabezpieczenie terenu wokół masztu oraz instalacji elektrycznej i teletechnicznej wraz ze wszystkimi urządzeniami i okablowaniem znajdującym się na konstrukcji wieży. W ramach prac oczyszczone z nalotów alg i mchów, a następnie zabezpieczone przed dalszą degradacją zostaną wszystkie elementy drewniane masztu. Ponadto wykonawca usunie ze ścian i powierzchni stóp fundamentowych wieży zanieczyszczenia organiczne i ewentualne luźne elementy betonowe, a także usprawni system odprowadzania wody spod podpór. Po wykonanych pracach teren zostanie gruntownie uprzątnięty i doprowadzony do stanu sprzed robót.

Koszt renowacji wyniesie ponad 580 tys. zł brutto. Prace powinny zakończyć się 6 października bieżącego roku.

Źródło: UM Gliwice