image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Ponad 40 tysięcy wypożyczeni i niemal 4,4 tysięcy nowych użytkowników – to bilans zakończonego sezonu Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. Przez 2 sezony rowery zostały wypożyczone ponad 75 tysięcy razy.

30 listopada zakończył się sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. O północy z soboty na niedzielę system został wyłączony, rozpoczęło się zwożenie rowerów do magazynu, a stacje zostały zablokowane.

System wystartował 1 kwietnia i dostępnych było w tym roku ponad 130 rowerów, w tym tandemy i rowery trójkołowe. Sosnowiczanie bardzo chętnie korzystają z roweru. Przez cały okres działania systemu zarejestrowało się już ponad 10,8 tys. osób, z czego 4,4 tys. dołączyło do grona rowerzystów miejskich w tym sezonie.

W sumie w tym sezonie zarejestrowano ponad 40 tysięcy wypożyczeń. Rok wcześniej było ich 35 tysięcy. Najlepszym miesiącem pod względem liczby wypożyczeń był w tym roku czerwiec – liczba przejazdów przekroczyła wtedy 8,1 tysiąca. Średni czas jednego wypożyczenia w tym sezonie wynosił 28 minut i 25 sekund.

Najwięcej wypożyczeń, ponad 29,6 proc. było w godzinach 17.00-20.00.
Najliczniejszą grupę, 31 proc. wszystkich zarejestrowanych, stanowili  użytkownicy w wieku 29-30 lat. Mieszkańcy Sosnowca w wieku od 18 do 25 lat (druga najliczniejsza grupa rowerzystów) to 24 proc. wszystkich zarejestrowanych. Seniorzy to grupa ok. 324 aktywnych rowerzystów miejskich (ok. 3 proc.).

W 2019 roku sosnowieckie stacje rowerowe zostały zintegrowane z tymi w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

Trwają już prace nad otwarciem trzech nowych stacji : Andersa/11 Listopada, Wiejska/Zagórska i Braci Mieroszewskich/Dworska. Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu, na rowerowej mapie pojawi się kolejnych 10 nowych stacji. W sumie w ramach Sosnowieckiego Roweru Miejskiego wiosną 2020 roku będą funkcjonowały 22 wypożyczalnie rowerowe z 270 rowerami.