image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dobiegła końca budowa przystani kajakowej nad jeziorem Paprocańskim w Tychach. Będzie z niej korzystała sekcja kajakarska Miejskiego Ośrodka Sportów Młodzieżowych, ale nie tylko.  Powstały także pomosty, przestrzeń do wodowania oraz trybuny dla kibiców. Całość zaprojektowano tak, aby dach budynku był przedłużeniem istniejącej już promenady. Wkrótce rozpoczną się także prace wykończeniowe na powstającym przy ulicy Edukacji stadionie lekkoatletycznym.

Przystań kajakowa

Nowy obiekt, z którego będą korzystali kajakarze składa się z dwóch części – szkoleniowej i magazynowej. W pierwszej znajdą się m.in. szatnie, siłownia, świetlica, pokoje dla trenerów, zaplecze sanitarne i pomieszczenia techniczno-gospodarcze, a  w drugiej – hangar o powierzchni 165 m kwadratowych i magazyny.

– Przystań jest wkomponowana w zieleń, a dach budynku miejscem do spacerowania i leżakowania. Od strony jeziora, przy zachodniej elewacji, znajdują się dwie drewniane trybuny, dzięki którym będzie można obserwować kajakarzy – mówi Jan Cofała – naczelnik wydziału Innowacji i Inwestycji UM Tychy.

Wyremontowano  również nabrzeże – powstały nowe mury oporowe, pomosty pływające i slip (mała pochylnia do wodowania).

W pracach nad projektem uwzględniono sugestie kajakarzy i ich trenerów m.in. te dotyczące odpowiedniego ogrzewania hangaru, by kamizelki, fartuchy kajakowe, klęczniki kanadyjkowe, rękawice i cały sprzęt mógł dobrze i szybko wyschnąć.

Wkrótce rozpocznie się wyposażenie pomieszczeń sekcji kajakowej m.in. w stojaki na kajaki i urządzania do ćwiczeń „na sucho”. Za kilka, najpóźniej kilkanaście dni, zawodnicy tyskiego klubu powinni także rozpocząć treningi.  

– W związku z obecną sytuacja epidemiczną musimy wprowadzić specjalne rozwiązania m.in. dezynfekcję pomieszczeń, całego sprzętu – kajaków, wioseł, kapoków, zawodnicy nie będą mogli też korzystać z szatni i pryszniców. Jesteśmy na etapie ustalania ostatnich szczegółów, chcemy by jak najszybciej młodzież mogła rozpocząć treningi –  mówi Marcin Staniczek – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  w Tychach.

Koszt budowy przystani kajakowej to 10 milionów złotych.Na tym jednak nie koniec inwestycji związanych z zagospodarowaniem wschodniej części nabrzeża. Obok obiektu MOSM na powstać marina żeglarska.

Stadion Lekkoatletyczny

Prace przy budowie Stadionu Lekkoatletycznego są już bardzo zaawansowane.

– Na bieżni, odcinku rozbiegowym skoczni i rzutni oraz terenie rozgrzewkowym wylany już został beton. W drugiej połowie maja wykładana będzie nawierzchnia poliuretanowa. Gotowa jest już także betonowa podbudowa trybun – mówi  Jan Cofała – naczelnik wydziału Innowacji i Inwestycji UM Tychy.

Dobiegają końca roboty ziemne, została jeszcze tylko do posiania trawa i drobne prace wykończeniowe.

– Niebawem ekipa przystąpi do stawiania ogrodzenia, prowadzone będą też prace w wieży oraz te związane z infrastrukturą sportową dodaje naczelnik Cofała.

Po zakończeniu inwestycji do dyspozycji tyskich lekkoatletów będzie m.in. bieżnia o długości 400 metrów z sześcioma torami, rów z wodą do biegów z przeszkodami, skocznie do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoków wzwyż, dwie skocznie do skoków o tyczce, a także rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu oszczepem oraz rzutu dyskiem i młotem.

Na terenie stadionu znajdą się także teren rozgrzewkowy dla lekkoatletów (dwustronna bieżnia o długości 60 m, dwustronna skocznia do skoku w dal i trójskoku oraz rzutnia do pchnięcia kulą), trybuny na 500 miejsc siedzących oraz stanowisko dla sędziów i komentatorów.

Koszt ten inwestycji to prawie 15,3 miliona złotych (6 mln zł wynosi dofinansowanie z Ministerstwa Sportu).

Źródło: UM Tychy