image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Uprzejmie informujemy, że w trosce o zdrowie swoich mieszkańców miasto Katowice od wielu lat corocznie finansuje szczepienia ochronne p/grypie dla osób w wieku 65 lat i starszych (tj. urodzonych do 31 grudnia 1955 roku włącznie). W tym roku akcja szczepień rozpocznie się 28 września.

Szczegółowy wykaz przychodni, na terenie których będą odbywać się szczepienia, zostanie przekazany w drugiej połowie września.

Jednocześnie informujemy, że na podstawie decyzji Ministerstwa Zdrowia od 1 września 2020 roku wszystkie osoby w Polsce w wieku 75 lat i starsze mogą w aptece nabyć bezpłatnie szczepionkę p/grypie po uprzednim uzyskaniu recepty u swojego lekarza rodzinnego. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości jak najszybciej z uwagi na trwający stan epidemii koronawirusa oraz rozpoczynający się sezon zachorowań na grypę.

Grypa jest ostrą, bardzo zakaźną chorobą układu oddechowego, przebiega z gorączką, kaszlem i ogólnym osłabieniem, jednakże można się przed nią stosunkowo łatwo uchronić. Podstawowym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest szczepienie.

Szczepienia ochronne przeciwko grypie są rekomendowane jako podstawowa metoda profilaktyki zachorowań przez kilkanaście uznanych Towarzystw Naukowych na świecie, w tym Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) WHO, Amerykańską Akademię Pediatrii.

Zarażenie grypą następuje drogą kropelkową, choroba ta przenosi się z osoby na osobę. W pewnych sytuacjach może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dane WHO wskazują, że grypa jest istotnym problemem zdrowotnym, choruje na nią na świecie ok. 5-25% populacji, umiera 500 000 do 1 000 000 osób rocznie. Większość zgonów dotyczy pacjentów w wieku powyżej 65. roku życia.

Główną przyczyną zgonu z powodu zarażenia wirusem grypy nie jest sama choroba, ale występujące po niej powikłania. Do najczęstszych powikłań grypy należą:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie mięśni (w tym mięśnia sercowego),
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • ostra niewydolność nerek,
  • zaostrzenie przebiegu astmy i POChP,
  • nasilenie zmian otępiennych u osób starszych.

Źródło: UM Katowice