image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od 4 do 17 stycznia czekają nas ferie zimowe – trochę inne, niż zazwyczaj, ale czy gorsze? O to, aby te ferie nie były nudne, zadbały instytucje miejskie, które przygotowały szeroką ofertę zajęć online.

Pałac Kultury Zagłębia

Artystyczne ferie

Dzieci w wieku od 7 do 12 lat mogą wziąć udział w artystycznych warsztatach, które odbywać się będą w formie online na platformie Zoom. Zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, manualne, teatralne, taneczne czy muzyczno-wokalne poprowadzą nasi instruktorzy z klubów osiedlowych, świetlic środowiskowych, DK Ząbkowice i PKZ. 

Do udziału w warsztatach zapraszamy w dniach 4-15 stycznia 2021 w godzinach 10:00-14:00.

Aby wziąć udział w zajęciach, należy zapisać się mailowo w placówce PKZ, która prowadzi dane warsztaty i przesłać deklarację uczestnictwa. Chętni otrzymają informacje o przygotowaniu niezbędnych materiałów oraz link do zajęć. Ilość uczestników warsztatów ograniczona jest do 12 osób.

Więcej informacji o Artystycznych Feriach na www.palac.art.pl/ – aktualności.

Warsztaty online

Podczas warsztatów online organizowanych w ramach Akcji Zima poznamy techniki rękodzielnicze, zrobimy własną grę planszową, nauczymy się grać na pianinie, a także znajdzie się miejsce na kreatywne niespodzianki!

ROBÓTKI ZRĘCZNE

Robótki zręczne to cykl prezentujący techniki rękodzielnicze. Każdy odcinek uczy jak wykonać konkretny przedmiot przy użyciu materiałów, które każdy z nas ma w domu lub są łatwo dostępne. Warsztaty dedykowane są do głównie dla dzieci oraz rodziców z dziećmi.
Osoby prowadzące: Ewa Krawczyk, Mariola Drabek-Przednówek, Maja Szwedzińska

Terminy publikacji: 4, 11, 18 stycznia g. 16:00

TO NIE (ZAWSZE) MUSZĄ BYĆ SZACHY

Grę w szachy wszyscy znamy, ale czy wiemy, że świat gier planszowych, bo o nich mowa jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Daniel Dawidowicz instruktor Świetlicy Środowiskowej w Łęce zna je chyba wszystkie. Na warsztatach pokazuje jak wykonać własnoręcznie gry oraz objaśnia ich reguły.

Terminy publikacji: 5, 12, 19 stycznia g. 16:00

ZOBRAZOWANI

Zobrazowani to cykl prezentujący różne oblicza sztuk graficznych. Każdy odcinek to inspirujące spojrzenie na malarstwo, grafikę czy animację. Warsztaty dedykowane młodzieży i dorosłym.
Osoby prowadzące: Justyna Sobór, Bartosz Nawrat, Marcin Marzec, Edyta Sobieraj

Terminy publikacji: 6, 13, 20 stycznia g. 16:00

DOMOWE MUZYKOWANIE

Aleksandra Gawęcka-Imiołczyk na co dzień prowadzi zajęcia emisji głosu i gry na instrumentach klawiszowych w PKZ Domu Kultury Ząbkowice. W czytelny sposób pokazuje jak zagrać na pianinie znane i lubiane piosenki dziecięce.

Terminy publikacji: 7, 14, 21 stycznia g. 16:00

KREATYWNA NIESPODZIEWANKA

Kreatywna niespodzianka to warsztaty z elementem zaskoczenia, co tydzień proponujemy inny temat  z zakresu szeroko pojętej sztuki. W jednym tygodniu to warsztaty kabaretowe, w innym cyrkowe.
Osoby prowadzące: Jarosław Cyba (Profesor Fusher), Sebastian Witas

Terminy publikacji: 8, 15, 22 stycznia g. 16:00

Więcej informacji: http://palac.art.pl/pl/aktualnosci/akcja-zima-w-sieci

Miejska Biblioteka Publiczna

ZIMOWE OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI

Biblioteka zaprasza do wzięcia udziału w konkursie literackim „Zimowe opowieści dziwnej treści”, którego celem jest napisanie opowiadania dotyczącego zimy! Szczegóły konkursu na www.biblioteka-dg.pl oraz bibliotecznym Facebooku (Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej). 

ZIMOWY CHALLENGE

Lubisz wyzwania? Jeśli tak, to zimowy challenge jest właśnie dla Ciebie! W poniedziałki, środy i piątki (od 4 do 15 stycznia) na bibliotecznym Facebooku (https://www.facebook.com/mbpdg) będą publikowane interdyscyplinarne zadania do wykonania przez uczestników. Każdy kto zmierzy się z zadaniem, powinien zamieścić  w komentarzu pod postem zdjęcie/filmik dokumentujący wykonanie wyzwania. Uczestnicy, którzy zrealizują wszystkie zadania zostaną nagrodzeni.

LITERACKA GRA TERENOWA

Zagraj 14 stycznia w plenerową grę terenową! Wykonaj zadania i zdobądź nagrody. Gramy od godz. 9:00-15:00. Szczegóły na www.biblioteka-dg.pl oraz bibliotecznym Facebooku

KONKURS NA INTERPRETACJĘ PLASTYCZNĄ WYBRANEJ SCENY Z KSIĄŻKI PT. „ZIMA MUMINKÓW”

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku 6-12 lat i polega na wykonaniu pracy plastycznej będącej interpretacją wybranej sceny z książki autorstwa T. Jansson pt. „Zima Muminków”. Prace konkursowe wykonane techniką mieszaną – kolaż (nie przekraczające formatu A3) należy dostarczyć do 16/17 stycznia do Punktu Ksero MBP, bądź przesłać pocztą na adres: Miejska Biblioteka Publiczna, T. Kościuszki 25, 41-300 Dąbrowa Górnicza z dopiskiem: „Zima Muminków”.

LITERACKIE ZABAWY NA TERENIE ZIELONYM ZA BIBLIOTEKĄ GŁÓWNĄ

Ulep ze śniegu ulubionych bohaterów literackich! Dla autorów najpiękniejszych rzeźb biblioteczne upominki.

Zapraszamy codziennie w godz. 10:00-14:00

*Zadanie zostanie zrealizowane tylko w przypadku śnieżnych ferii

WARSZTATY PLASTYCZNE „ŚNIEGIEM MALOWANE”

Warsztaty artystyczne online dla dzieci w wieku 7-12 lat. Wykonywanie zimowych rysunków z wykorzystaniem m.in. pasty do zębów, płatków kosmetycznych, białej farby, brokatu.

Warsztaty będą realizowane: 6, 8, 13, 15 stycznia o godz. 17:00.

*Jeśli będzie taka możliwość, warsztaty odbędą się stacjonarnie w Bibliotece Głównej w wymienionych dniach, jedynie godziny ulegną zmianie tj. 11:00-12:30.

Muzeum Miejskie Sztygarka

Warsztaty artystyczne i opowieści historyczne – tego nie zabraknie w ofercie Muzeum Miejskiego Sztygarka!

WYKŁAD O ARCHEOBOTANICE

Opowieść o tym, czym zajmuje się ta nauka, przesiewanie prób ziemi, oznaczanie pod mikroskopem znalezionych pozostałości roślin, rysowanie nasion.
5 stycznia (wtorek), godz. 10:00. Wiek uczestników – 8-12 lat. Transmisja za pośrednictwem Zooma.

SŁONE HISTORIE – OPOWIEŚCI O SOLI KAMIENNEJ

12 stycznia (wtorek), godz. 12:00. Transmisja za pośrednictwem Zooma.

MINERAŁY – DO CZEGO NAM SŁUŻĄ?

14 stycznia (czwartek), godz. 10:00. Okazy i prezentacja multimedialna. Wiek uczestników 6+. Transmisja za pośrednictwem Zooma.

MAKRAMOWE KWIETNIKI

6 stycznia (środa), godz. 10:00. Zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 14 roku życia. Transmisja za pośrednictwem Zooma.

ZIMOWE OZDOBY NA PLASTRZE DREWNA

13 stycznia (środa), godz. 10:00. Transmisja za pośrednictwem Zooma.

ZRÓB SOBIE GRĘ

7 stycznia i 14 stycznia (czwartki), godz. 12:00. Film prezentujący wybraną grę (będzie obejmował proces tworzenia oraz zasady wyjaśniające grę). Wiek uczestników 10+. Transmisja za pośrednictwem Zooma.

MARCONI VS TESLA, CZYLI O SPORZE KTO WYNALAZŁ RADIO

11 stycznia (poniedziałek), godz. 10:00. Zwiedzamy wystawę dawnych radioodbiorników lampowych. Streaming online. Wiek uczestników 8-13 lat.

WARSZTATY KARNAWAŁOWE

8 stycznia i 15 stycznia (piątki), godz. 10:00. Prezentacja, wykonywanie ozdób karnawałowych. Wiek uczestników 8+. Transmisja za pośrednictwem Zooma.

WYKŁAD: OPOWIEŚCI Z WYKOPU, CZYLI JAK WYGLĄDAJĄ PRACE ARCHEOLOGICZNE

13 stycznia (środa), godz. 12:00. Wiek uczestników: bez ograniczeń. Transmisja za pośrednictwem Zooma.

KONKURS PLASTYCZNY „ARCHEOSZTUKI, CZYLI MÓJ ULUBIONY ZABYTEK ARCHEOLOGICZNY”

1 stycznia – 31 stycznia. Wiek uczestników: bez ograniczeń.

KONKURS: 10 PYTAŃ OD ARCHEOLOGA

4 stycznia – 17 stycznia. Wiek uczestników: bez ograniczeń.

Więcej informacji: http://new.muzeum-dabrowa.pl/

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza