Po uruchomieniu pierwszych zestawów nowych automatów obsługujących płatności zbliżeniowe w 25 autobusach PKM Gliwice – nowy układ graficzny zostanie zainstalowany w 180 autobusach PKM Tychy i TLT. Tam duże automaty biletowe działają od 2020 roku. Nowa szata graficzna będzie stopniowo instalowana od piątku (25 lutego) w kolejnych pojazdach, ponieważ zmiana ta wymaga zainstalowania aktualnej wersji oprogramowania w komputerach pokładowych.
W ciągu pierwszych dwóch tygodni od uruchomienia nowych zestawów kasowników w autobusach PKM Gliwice, pasażerowie nie zgłosili problemów związanych z ich działaniem i używaniem.
Przypomnijmy, że nowy układ graficzny – przed uruchomieniem urządzeń w Gliwicach – został wcześniej przetestowany przez mieszkańców w konsultacjach. Przedstawione przez nich wnioski i uwagi zostały uwzględnione w pracach nad udoskonaleniem systemu.
Proces konsultacji nie został zamknięty. Uwagi dotyczące funkcjonowania nowych automatów i kasowników można wysyłać na adres mailowy: kasowniki@metropoliagzm.pl
Dlatego też nowa szata graficzna zostanie teraz stopniowo wgrywana do 180 autobusów i trolejbusów PKM Tychy i TLT, gdzie dotykowe, duże automaty, obsługujące płatności zbliżeniowe funkcjonują od 2020 roku. Zbliżeniowe automaty w Tychach zostały zainstalowane wraz z rozszerzeniem systemu ŚKUP (w ramach integracji taryf i biletów komunikacji miejskiej po powstaniu GZM, gdy podregion tyski został włączony do systemu ŚKUP).
Po zaktualizowaniu szaty graficznej w PKM i TLT w Tychach, płatności zbliżeniowe będą możliwe w 200 na 1200 autobusów kursujących pod szyldem ZTM. Docelowo będą dostępne we wszystkich 1500 pojazdach (autobusach, tramwajach i trolejbusach). Metropolia jest w trakcie przetargu na dostawę 1305 tych nowych urządzeń. Ich liczba może się zwiększyć o kolejne 200 sztuk. Taka opcja została zapisana w warunkach zakupu.
Pozwoli to na to, by pojazdy zostały wyposażone w co najmniej jeden automat biletowy z możliwością płatności zbliżeniowych oraz kasowniki, obsługujące karty ŚKUP.
Jakie taryfy obsługują biletomaty z ekranem dotykowym?
- Zarejestrowanie wejścia i wyjścia w taryfie odległościowej, która jest taryfą domyślną. Nie wymaga to od pasażera wykonywania żadnych czynności poza przyłożeniem Karty ŚKUP do czytnika. W momencie zarejestrowania wejścia, rezerwowana jest kwota należna za przejazd do końca kursu. Przy zarejestrowaniu wyjścia system dokonuje rozliczenia przejazdu za rzeczywiście przejechany odcinek.
- Zakup jednorazowych biletów strefowo-czasowych (1miasto/20 minut, 2miasta/40 minut, sieć/90 minut) oraz biletu dziennego, dla jednej lub kilku osób (w opcji normalnej jak i ulgowej).
- Zakup biletów w taryfie odległościowej z rejestracją wejścia i wyjścia dla jednej lub kilku osób.
- Aktywowanie (skasowanie) biletu zapisanego wcześniej na karcie ŚKUP.
- Sprawdzenie stanu salda e-portmonetki oraz listy biletów zapisanych na karcie ŚKUP lub sprawdzenie ważności zakupionego uprawnienia do przejazdu – wybór funkcji na ekranie.
Poza tymi funkcjonalnościami, w przypadku posiadania biletu zapisanego na karcie ŚKUP, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), system dokona automatycznego skasowania jednego biletu. W przypadku posiadania na karcie kilku różnego rodzaju biletów- wyświetlona zostanie ich lista, celem dokonania wyboru tego, który chce się skasować.
W przypadku posiadania zapisanego na karcie ŚKUP biletu długookresowego wieloprzejazdowego z limitem przejazdów, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), nastąpi zarejestrowanie przejazdu wraz ze zmniejszeniem stanu licznika z ilością przejazdów.