image_pdfimage_print
image_pdfimage_print
Nie możemy pozostać bierni wobec tragedii, która rozgrywa się na naszych oczach tuż za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie.

W pierwszym etapie pomocy najlepiej oprzeć się na sprawdzonych organizacjach, które od lat pomagają potrzebującym. Mają one doświadczenie, wiedzę i wypracowane mechanizmy działania.


2022-03-02

Informujemy, że Śląski Urząd Wojewódzki i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nie będą przyjmować ze zbiórek od osób fizycznych darów takich jak:
  • podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie).

Jedynie asortyment przekazany bezpośrednio od producentów, lub firm sprzedających takie środki będzie przyjmowany.


2022-03-01

Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy!

Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły tutaj: https://www.nfz.gov.pl./aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.htmlhttps://www.nfz.gov.pl./aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html

Безкоштовна медична допомога для біженців з України.

Всі громадяни, які втекли від війни з території України, можуть безкоштовно користуватися з медичних послуг на території Польщі. Це стосується осіб, які мають відповідний документ, виданий Прикордонною Службою або мають печатку в закордонному паспорті, яка надається при перетині кордону з датою від 24.02.2022. Детальніше тут:

https://www.nfz.gov.pl./aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.htmlhttps://www.nfz.gov.pl./aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html


Miejscem zbiórki darów jest portiernia w Szpitalu Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach. Wstępnie zbiórka trwa do czwartku tj. 3.03.2022 r. Jednak będziemy informować o jej przedłużeniu, jeżeli otrzymamy taką informację – przekazuje Szpital Chorób Płuc im. Św. Józefa w Pilchowicach.

MetropoliaMetropolia dla Ukrainy.
Bezpłatna komunikacja miejska ZTM dla obywateli Ukrainy

Jesteśmy z Wami!


Dlatego zachęcamy do wsparcia podjętych działań przez Polski Czerwony Krzyż oraz Caritas Diecezji Gliwickiej.
Punkty zbiórki:
centrala Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul. Ziemowita 2 w godz. 8.00-14.00 od poniedziałku do piątku.
Każdy z nas może zaangażować się we wsparcie.
Wszystkie osoby, które chciałyby także wesprzeć Ukrainę finansowo, mogą to zrobić za pośrednictwem wpłat na konto bankowe Caritas Diecezji Gliwickiej:
Nr konta: 57 1240 1343 1111 0010 0216 7128 z dopiskiem „UKRAINA”
Z przekazanych środków pieniężnych również zostaną zakupione potrzebne rzeczy.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul. Ziemowita 2 pod nr tel. 32 230 78 70 lub 667 445 774.

W gminie Pilchowice pracujemy już nad zorganizowaniem tymczasowych punktów pobytu dla kilkudziesięciu osób uciekających z Ukrainy. Chcemy zapewnić im dach nad głową, podstawowe artykuły niezbędne do przeżycia na naszym terenie. Szczegóły podamy niebawem.

Wiemy także, że jest wśród nas wiele osób, które czują potrzebę niesienia pomocy. Uruchomiliśmy specjalny adres mailowy, na który można wysyłać wszelkie deklaracje gotowości do wsparcia ukraina@pilchowice.pl
Prosimy o podanie nazwiska, adresu, numeru kontaktowego i określenie jaką formę pomocy możecie Państwo zaoferować.
Dla osób, które czują potrzebę większego zaangażowania się w niesienie pomocy polecamy link do wypełnienia ankiety: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSfvZcZvM6Y…/viewform

2022-02-27

Dziękujemy mieszkańcom Żernicy za błyskawiczne włączenie się w zbiórkę materiałów opatrunkowych i pościeli organizowana przez harcerzy. Dalsza część zbiórki odbywa się od poniedziałku w szkole w Żernicy. W godz. 7.00-16.00 można przynosić materiały opatrunkowe i żywność, koce, śpiwory, pościel, artykuły higieniczne, pieluchy. Raz jeszcze Dziękujemy!