image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Rowery miejskie wrócą do Chorzowa. Miasto podpisało 20 lipca 2022 roku z firmą Nextbike S.A. umowę na przekształcenie posiadanych jednośladów na rowery IV generacji oraz usługę operatorską na kontynuację systemu KAJ TEROZ Chorzowski Rower Miejski.

Umowa składa się z kilku etapów. W pierwszym z nich wykonawca jest zobowiązany ciągu 45 dni przekształcić 345 rowerów III generacji na rowery IV generacji. To najbardziej kosztochłonne prace, które są jednak niezbędne, aby rowery spełniały odpowiednie standardy i można było z nich korzystać w przyszłości.

– Rowery zostaną wyposażone w moduły GPS oraz w nowe zabezpieczenia. Nie będziemy już mechanicznie wpinać ich w stojaki, tylko zablokujemy je w stacji zdalnie, za pomocą aplikacji. To zdecydowanie wygodniejsze – tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. – Rowery będą też lepiej zabezpieczone. Dzięki temu w sposób znaczący zostanie ograniczona możliwość ich kradzieży i zniszczenia. Szczególnie wandalizm był sporym problemem. Ale dzięki przekształceniu w IV generację uda się zabezpieczyć te pojazdy przed osobami, które nie potrafią z nich korzystać. Zgodnie z umową rowery pojawią się w Chorzowie pod na początku września i będą dostępne do końca sezonu rowerowego.

W drugim etapie firma będzie świadczyć usługę operatorską polegającą na zarządzaniu i utrzymaniu systemu KAJTEROZ Chorzowski Rower Miejski, jego kompleksowym serwisie i magazynowaniu jednośladów.

Wszystkie elementy systemu, w czasie świadczenia usługi, mają być bezpieczne dla osób z nich korzystających. System ma umożliwić najem i zwrot roweru przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia w sezonie rowerowym w roku 2022 roku.

W ostatnim etapie firma podda rowery posezonowej konserwacji.

fot. Łukasz Adamczyk / UM Chorzów

Źródło: UM Chorzów