image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zaczął się sezon na arboretum

W 2015 roku do użytku mieszkańców i turystów oddano tzw. mini – arboretum, czyli park sensoryczny, w którym znajduje się 5 hektarów zagospodarowanej zieleni otoczonych ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Mini – arboretum to miejsce, gdzie przede wszystkim kolekcjonuje się określone gatunki roślin.

Jest to specyficzny rodzaj ogrodu botanicznego stanowiący żywe muzeum przyrody, charakteryzujące się uporządkowanym układem i mnogą różnorodnością, z wieloma unikatowymi okazami. Wszystkie elementy małej architektury i rodzaje nawierzchni zostały dopasowane do specyfiki tego wyjątkowego miejsca.

Projekt mini-arboretum obejmuje przede wszystkim stworzenie z gatunków nasadzeń roślinnych siedmiu ogrodów tematycznych. Pierwszą propozycją dla odwiedzających jest kolekcja drzew rodzimych, w której znajdziemy m.in. odmiany drzew liściastych i iglastych takich jak: buk, klon czy świerk. W sąsiednim alpinarium zbudowanym ze skał (serpenteniku) i ziemi, główny szkielet nasadzeń tworzy kosodrzewina. Występują tam rzadko spotykane odmiany sosny górskiej czy drobinkowatej. W kolejnym ogrodzie posadzono rośliny wrzosowate do których należą zarówno drobne krzewinki, jak i kilkumetrowych rozmiarów krzewy różaneczników. Stanowią malowniczy i ożywiający akcent przestrzeni parkowej. Bogactwo barw kwiatów oraz dekoracyjność zimozielonych liści sprawiają, że to cenne gatunki zdobiące przestrzenie zieleni cały rok. Nieopodal zlokalizowano kolekcję roślin runa, w skład których wchodzą rośliny zielne, krzewinki oraz paprocie. W bieruńskim parku wszyscy odwiedzający zobaczą także ogród różany, ogród traw oraz ogród barw i zapachu, który zaprojektowano w centralnej części mini-arboretum. Dobrane gatunki tworzą ciekawy układ na kolistej rabacie w środku głównej alei. Trawy z kolei znajdują coraz szersze zastosowanie w kompozycjach roślinnych, a szum traw działa na człowieka łagodząco i kojąco, dlatego nie mogło ich tam zabraknąć.

Zakres tej wyjątkowej inwestycji obejmował także stworzenie ścieżek pieszych, pieszo – rowerowych oraz oświetlenie w postaci solarnych lamp parkowych, które nie wymagają montażu instalacji elektrycznej ani zasilania zewnętrznego. Nie mogło zabraknąć także niezbędnych elementów małej architektury w postaci: ławek parkowych, koszy na śmieci oraz tablic informacyjnych.

Najważniejszym przesłaniem mini-arboretum jest edukacja dzieci i młodzieży. Teren spełnia zatem funkcje zarówno edukacyjne, poznawcze, jak i rekreacyjne. Ma służyć mieszkańcom Bierunia, by mogli zrelaksować się w weekend, po pracy, a także młodzieży oraz dzieciom z bliższych i dalszych rejonów jako miejsce do edukacji przyrodniczej. Roślinność oraz stworzona infrastruktura pozwoli obcować ze światem roślin przez zmysły: słuchu, węchu, zapachu i wzroku.

Projekt parku został przygotowywany w grudniu 2013 roku. Wcześniej konsultowany był przez projektantów ze specjalistami architektury krajobrazu i dendrologii.

Warto podkreślić, że miasto Bieruń w 2014 r. pozyskało środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 na realizację projektu „Utworzenie mini-arboretum wraz z parkiem sensorycznym dla osób niepełnosprawnych w Bieruniu- -Bijasowicach”. Całkowita wartość projektu to 1 913 578,53 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 1 626 541,75 zł. Projekt został zrealizowany przez firmę KRISBUD Sp. z o.o. z Trzebini, która wygrała przetarg na wykonawstwo.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jednego z najpiękniejszych miejsc w powiecie bieruńsko-lędzińskim! Dla wszystkich zwiedzających będzie to uczta dla oka, ucha i z pewnością dla duszy!

Źródło: UM Bieruń